2019 Yılında Esnaf Kredileri Nelerdir?

Esnaf olarak iş yapan kişileri desteklemek amacıyla esnaf kefalet kredisi büyük veya küçük esnafı desteklemek için verilen bir yardımdır. Esnaflar ülkemizin kalkınmasına büyük fayda sağladığı için destekleyici nitelikte esnaf kredileri verilmektedir ancak kredi alabilmek için esnaflar bazı kriterlere sahip olmalıdır.

Günümüzde esnaflar Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar odası altında toplanmakta ve yapmak istediği işler için buradan yardım alabilmektedir. Esnaflara verilen krediler, esnafın nakit ihtiyacını karşılamak amacıyla verilmektedir. Alınan kredinin ticari kredilerden farkı ise devlet tarafından karşılanmasıdır. Esnaf kredi başvurusu sadece Halk Bankası’na yapılabilmekte ve kredi kullanılacağı zaman üyesi olduğu Esnaf Odası kişiye kefil olmaktadır.

Esnaf Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılmaktadır?

Kredi başvurusu yapacak olan esnaf, yazılı olarak üye olduğu Esnaflar Odasına ya da Kooperatife müracaat edilebilir. Başvuru sahibinin gelir durumu yönetim kurulu tarafından incelenmektedir. Esnaf kredileri kabulü veya ret kararı 15 gün içerisinde bildirilmektedir. Esnaflar odası kişinin yapmış olduğu kredi isteği için ekonomik durumunu inceler ve Halk Bankası’na kredi teklifini iletir. Bu teklif Halk Bankası tarafından incelenir ve kredi verilmesi olumlu bir şekilde sonuçlanırsa esnafa kredi verilmektedir.

Esnaf Kredisi Alabilme Şartları Nelerdir?

  • Esnaf ve Sanatkarlar odasına kayıtlı bulunmak
  • Bankaya bildirilen gelirinin yasal olarak belgelendirilebilir olması 
  • Vergi borçlarından dolayı e-haciz başlatılmamış olmak
  • Aynı anda başka bir Esnaf ve Sanatkarlar Odası ortağı olmamak
  • En az 1 yıldır esnaflık ile iş yapıyor olması
  • Genel olarak yıllık gelirinin iyi durumda olması gerekmektedir.

2019 Yılı İçin Halk Bankası Esnaf Kredisi Çeşitleri

Esnaflar için Halk Bankası faizsiz olarak 3 farklı ana başlık altında esnaf kredileri sunmaktadır. Bu kredilerden mesleki alanlarda hizmet verenler yararlanmaktadır. Bu krediler;

  • Genç girişimcilere ve esnaflara yönelik olan krediler
  • Ustalık belgesi olan girişimciler ve esnagla için verilen krediler
  • Kültürel ve geleneksel meslek kollarında çalışanlara verilen krediler

Halk Bankası bu alanlarda faaliyet gösteren esnafların nakit ihtiyaçlarını ve iş yeri açmak için sermaye finansmanını sağlamak amacıyla 200 bin TL’ye kadar faizsiz kredi imkanı sunmaktadır. 2019 yılı için Halk Bankası esnaf ve sanatkarlara yönelik olarak yaklaşık 350 bin esnafa, 22 milyar liralık kredi kullandırmayı hedeflemektedir. Böylece esnafların nakit ihtiyacını karşılamak amacıyla kolaylık sağlanacak ve ülkenin kalkınması hedefinde önemli adımlar atılacaktır.

Halk Bankası Esnaf Kredisi Ve Hesaplaması

Halk Bankası sunduğu esnaf kredileri ile iş yeri için kolay bir şekilde sermaye bulabilir ve işletmenizi büyütmek için gerekli yatırımları yapabilirsiniz. Halk Bankasının verdiği krediler ile bir yılın üstündeki vadeler için yıllık %5 olarak küçük bir faiz oranı ve 60 ay vadeye kadar verilen bu kredileri kullanabilirsiniz. Aynı zamanda sunulan kolaylıklar arasında aylık olarak ödeme, üç ayda bir ödeme ve altı ayda bir ödeme gibi seçenekler de bulunmaktadır. Esnafların kredi notu seviyesine göre banka tarafından verilen maksimum kredi miktarı da değişiklik göstermektedir. Buna göre verilen kredi miktarı en fazla 200 bin TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Esnafların İş Yeri Alma Ve Açma Kredisi

Esnaflar yeni iş yeri almak ve açmak için de Halk Bankasının sunduğu kredilerden faydalanabilmektedir. Bu krediler en fazla 500 bin TL’ye kadar kullandırılabilir ve 120 ay vade süresi öngörülmektedir. Almak istediğiniz iş yerinin toplam tutarının 500 bin TL’yi geçmemek kaydı ile esnaf kredileri verilmektedir. Aynı zamanda verilen bu kredi ile ticari araç alımı da yapılabilir. Ancak araç alımları için 3 ayda bir ödeme yoluyla ve en fazla 60 ay vadeye kadar kredi başvurusu yapılabilmektedir.