Bloke Teminatlı Kredi Kartı Nasıl Alınır?

Bloke teminatlı kredi kartı ürünleri, kredi kartı almak için yeterli kredi notu olmayanları ya da kredi notu 0 olanları yakından ilgilendiriyor. Daha önce kanuni takip yaşamış ve uzun süredir bankalardan herhangi bir ürün kullanamayan kişiler ile daha önce hiç kredili ürün kullanmamış kişiler bu ürünler sayesinde hatırı sayılır bir kredi notuna ulaşıyor. Normal bir kredi kartından hiçbir farkı bulunmayan bu ürünler, pek çok banka tarafından kullandırılıyor. Kredi kartı başvurusu yapmış ancak olumlu yanıt alamamış olan kişiler genellikle 2. Adımda bu ürünler ile tanışıyor.

Bloke teminatlı kredi kartı, adından da anlaşılacağı üzere belli bir nakit meblağın bloke altına alınması ile kullandırılır. Bankalar bu kartları, ödeme konusunda güven vermeyen ya da kredi notu çok düşük olan kişilere kullandırır. Örneğin bir kişi 2 – 3 yıl önce kullanmış olduğu kredi kartı yüzünden icralık olmuş ise normal bir kredi kartı kullanması imkânsıza yakındır. Ancak banka müşterisinden belli bir tutar isteyerek kredi kartı verebilir. Tabi bu tutar müşteri adına açılan bir hesapta bekletilir ve söz konusu riskler ortadan kalktıktan sonra yine müşteriye iade edilir. Hatta bazı bankalar bu hesaplara faiz de uygulayabilmektedir.

Ne Kadar Tutara Bloke Koyulur?

Eğer bloke teminatlı kredi kartı almak isterseniz, bankaya minimum kart limiti + kart limitinin yüzde 10’u kadar para yatırmalıdır. Tabi bu kural genel olsa da bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Eğer bir kişi 1000 TL tutarında bir kredi kartı talep ediyor ise bankaya 1.000 TL + 100 TL olmak üzere 1.100 TL yatırmalıdır. Banka bu opsiyonel farkı, müşterisinin kart borcunu geciktirme riskinden kaynaklı uygulamaktadır. Yani kişi eğer kart borcunu ödemez ve geciktirir ise banka hesaptaki bu paradan gecikme faizi ile birlikte tahsilatta bulunur ve yeni bir kanuni takip süreci söz konusu olmaz.

Bloke teminatlı kredi kartı almanın diğer bir avantajı da onay sürecinin yaşanmıyor olmasıdır. Yani başvuru nakit tutarın aktarılması ve blokeye alınması ile olumlu sonuçlandırılmış olmaktadır. Böylece kişi beklemeden, aynı gün içinde kredi kartı sahibi olabilir. Hatta bazı bankalarda bu kartlar isimsiz, yani anında kart olarak da verilebilmektedir. Kişi aynı gün içinde doğan nakit ihtiyacını bu kartlar sayesinde karşılayabilir. Bekleme sürecinin olmaması bazı sorunsuz kişilerin de nakit blokeli kart kullanımına yöneltmektedir. Bu kartlar diğer tüm kredi kartları gibi kullanılan, nakit avans çekilebilen ve taksitli işlem yapılabilen kredi kartlarıdır.

Nakit Blokeli Kredi Kartının Avantajları Nelerdir?

Bu kartların en büyük avantajı sahibine kredi notunu artırma fırsatı sunmasıdır. Eğer yıllardır kara listede olan bir kişiden söz edecek olur ise, bu kişiler ne kredi, ne de kredi kartı kullanamamaktadır. Ancak bloke teminatlı kredi kartı alarak ve bu kartlardan düzenli harcamalar yapıp, düzenli ödemeler yaparak kredi notunu artırabilir. 5 yıl boyunca bu kartların kullanılması çok daha hızlı ne kesin bir şekilde kredi notunun artmasını sağlayacaktır. Eğer bu kartın ödemeleri gecikir ise herhangi bir risk oluşmaksızın ya da kredi notu düşmeksizin hali hazırdaki hesaptan ödenir.

Kişi kara listede değilse ve yalnızca kredi notunu artırmak isterse de bu kartları kullanabilir. Yani alınan kart için yapılan düzenli ödemeler kredi notunun artmasını sağlayacaktır. Zaten ödemenin gerçekleşmediği noktalarda banka devreye girecek ve müşterinin hesabından bu tutarı kart ödemesi olarak gerçekleştirecektir. Kişi isterse, kart borcunu ödeyip hesabındaki tutarı da bankadan geri, istediği zaman tahsil edebilir. Bloke teminatlı kredi kartı veren bankalar güncel listesi ise şöyledir;

  • Akbank,
  • QNB Finansbank,
  • Yapı ve Kredi bankası,
  • Ziraat Bankası