Çeyiz Hesabı Açan Bankalar

Evlenme planları yapan kişilerin en fazla sorun yaşadığı evrelerin arasında para birikimi yapma ve çeyizlerini alabilme evresi yer almaktadır. Çeyiz masraflarının özellikle son dönemlerde çok fazla artış göstermesiyle beraber çeyiz hesabı açan bankalar merak edilmektedir. Çeyiz hesabı evlenme planları yapmak isteyen kişilerin tercih etmiş olduğu bir hesap çeşididir. Bu hesaba verilen destekler sayesinde birikimler daha iyi seviyeye getirilebilmektedir.

Evlilik kredisi ve çeyiz hesabı gibi kredi kampanyaları yeni evlenmekte olan çiftler için uygulanmış olan kampanyaların arasında yer almaktadır. Bu hesabın açılacağı sırada en önemli koşulların arasında çiftlerin para biriktirmesi yer almaktadır. Hesap birikim için açılarak yapılmakta olan birikimlere belirli miktarlarda yatırım desteği verilir. Çeyiz hesabı açabilmek için imkan vermekte olan bankaların sayısı da yüksektir.

Yeni Evlenenler İçin Devlet Katkısı

Yeni evlenmek isteyen kişilerin birçok alanda desteğe ihtiyacı bulunurken özellikle çeyiz alanında ihtiyaç duyulan desteğin daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Çeyiz hesabı açan bankalar incelendiği zaman karşımıza çıkan banka seçenekleri şu şekildedir:

-Anadolubank çeyiz hesabı

-İş Bankası çeyiz hesabı

-Akbank çeyiz hesabı

-Halkbank çeyiz hesabı

Garanti Bankası çeyiz hesabı

-Kuveyt Türk Katılım Bankası çeyiz hesabı

-Ziraat Bankası çeyiz hesabı

-Şekerbank çeyiz hesabı

-Albaraka Türk çeyiz hesabı

-Vakıfbank çeyiz hesabız

Çeyiz hesabı açtırmak istediğiniz sırada sizlere bu imkanı vermekte olan bankaların arasından istediğinizden hesabı açtırabilmeniz mümkündür. Çeyiz hesabı açtırdıktan sonra devlet sizlere belirli oranda destekte vermektedir. Sunulan bu destek sayesinde hem birikimleriniz daha fazla değerlenmiş olur hem de birikimleriniz sayesinde çeyizlerinizi daha rahat alabilme imkanınız bulunacaktır. Yalnız çeyiz hesabının şartlarını bu evrede yerine getirmeniz gerekir.

Çeyiz Hesabı Açmanın Şartları

Çeyiz hesabı açılacağı sırada kişilerin mutlaka gerekli şartları yerine getirmesi gerekir. Gerekli şartları yerine getirmediğiniz takdirde çeyiz hesabı açtıramaz ve açtırsanız bile devlet tarafından verilen desteklerden faydalanamazsınız. Çeyiz hesabı açan bankalar incelendiği zaman bankaların farklı şartları olduğu gibi genel anlamda olan şartların da olduğu görülebilmektedir. Çeyiz hesabı açtırmak isteyen kişilerin açtırdığı hesaptan destek almak için üç yıl boyunca bu hesapta birikim yapması gerekir. Çeyiz yardımı almak isteyen kişilerin en geç 24 yaşında hesap açtırması gerekmektedir.

Çeyiz hesabı desteği alabilmek için açılacak olan hesapların katılım ve mevduat bankaları üzerinden TL cinsiyle açılması gerekir. Çeyiz hesabı açan bankalar bu hesaplarını açtığı sırada düzenle ödeme koşuluyla açtırabilmektedir. Bu desteği alabilme adına kişinin 27 yaşının altında evlendiğini de gösteren belge sunması gerekir. Ödeme sırasında hesabın açılmış olduğu banka aracılık işlemlerini yapacaktır.

Çeyiz Hesabı Nasıl Açılır?

Belirtmiş olduğumuz şartları yerine getirdiğiniz takdirde çeyiz hesabı açarak devletin sunmuş olduğu desteği alabilmeniz mümkündür. Çeyiz hesabı açan bankalar sizlere bu şartlar altında hesap açma imkanı vermektedir. Bu şartlar yerine getirilmediği takdirde hesapların açılması mümkün değildir. Hesap açma işlemleri sırasında sizlere sunmuş olduğumuz ve çeyiz hesabı sunan bankalar arasında bir seçim yaparak hesabınızı açtırabilmek için başvuru yapabilirsiniz.

Çeyiz hesabı sunulan bankalar içerisinden seçimlerinizi yapacağınız sırada çevrenizde yer alan şubeler arasından birisini seçerek tercih yapabilmeniz mümkündür. Çeyiz hesabında verilen devlet katkısı ise yatırdığınız tutara ve tutarın ne kadar bankada kaldığına göre de değişiklik gösterebilmektedir. Bu noktalara dikkat ettiğiniz evrede %10 ile %25 arsasında sizlere destek verildiğini görebilirsiniz. Bu destek sayesinde çeyiz ve evlilik masraflarınız için birikiminizi gerçekleştirerek evlilik öncesinde maddi olarak daha rahat edebilirsiniz.