Cumhurbaşkanı’ndan Faizsiz Konut Kredisi Müjdesi

Cumhurbaşkanı’ndan Faizsiz Konut Kredisi Müjdesi

 

İkinci 100 Günlük Eylem Planı Tanıtımı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın birbirinden önemli açıklamalarıyla gündemi belirledi. Birçok alanda yapılacak çalışma ve programlar hakkında bilgiler sunan Erdoğan’dan bir müjde de şehit yakınları, gazi ve vazife malullerine geldi. Yapılan açıklamaya göre 2019 yılından itibaren bu kişilere faizsiz konut kredisi imkânı tanınacak. Peki, faizsiz konut kredisi nasıl alınır? Faizsiz konut kredisi alma şartları nelerdir? Tüm bu detayları sizler için bir araya topladık.
Faizsiz konut kredisi, ilk olarak şehit yakınları, gaziler ve vazife malullerine yönelik olarak kullandırılacak. Detayların Ocak 2019’da belirleneceği bu destek projesinde kamu bankalarına çok iş düşecek. Devlet, kamu bankaları aracılığıyla bu kişilere faizsiz konut sahibi olma fırsatı sunacak. Gelirleri doğrultusunda uygun ödeme koşulları ile ev sahibi olma şansı elde edecek olan şehit yakınları, gaziler ve vazife malulleri, bankalar tarafından alınan yüksek kredi faizlerinden muaf olacak.

Konut kredileri standart kullanımlarda 120 aya kadar vade seçenekleriyle sunuluyor. Faizsiz konut kredisi projesinde de yasaya bağlı kalınarak 120 ay vade seçeneğinin devam edeceği tahmin ediliyor. Yine de bu proje kapsamında çıkarılacak yasa ile birlikte daha düşük ya da daha yüksek vade ile faizsiz konut kredisi almak mümkün olabilir.

Faizsiz konut kredisi projesi, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kapsamında kullandırılacak. Şehit yakınları, gaziler, vazife ve harp malulleri, satın almak istedikleri eve ait tapu fotokopisiyle birlikte bakanlık tarafından görevlendirilecek bankalara başvuru yapabilecek. Bu süreçte yaşanacak yoğunluğun önüne geçebilmek adına kredilerin belirli sınıflara ayrılarak sürece dâhil edilmesi bekleniyor. İlk olarak şehit ailesi ve yakınlarına, daha sonra gaziler, harp ve vazife malullerine şeklinde uygulanacak faizsiz konut kredisi projesi, gayrimenkul sektörü tarafından da heyecanla karşılandı. Devletin 2019 yılında bu ve buna benzer uygulamalara destek olması beklenirken böylesi bir kararın yeni yıl öncesi verilmesi, gayrimenkul sektörü tarafından da oldukça heyecanla karşılandı. İnşaat sektörünün içinde bulunduğu hareketsiz dönem sebebiyle çeşitli sıkıntılara maruz kalan şirketler, faizsiz konut kredisi projesi ile bir nebze olsun rahatlamış olacak. Ayrıca buna benzer projelerin devamıyla birlikte sektörün eski hareketli günlerine dönmesi bekleniyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, faizsiz konut kredisi projesi ile ilgili detay çalışmalarına çoktan başladı. Küçük pürüzlerin giderilmesiyle birlikte kamuoyuna duyurulması beklenen bu proje, şehit yakınları ve gaziler tarafından da mutlulukla karşılandı. Proje kapsamında ilk olarak başvurular alınacak, daha sonra çeşitli sınıflara ayrılan kişilerin başvuruları sırasıyla dikkate alınacak. Ödeme süresi ve şartlarıyla ilgili ayrıntıların belirlenmesi, muhtemelen Ocak 2019’u bulacaktır. Yeni yılın ilk haftalarında kamuoyu ile paylaşılacak bilgilerle birlikte faizsiz konut kredisi destek projesi tüm detaylarıyla gün yüzüne çıkmış olacak. Ön başvuruların internet ortamından yapılması, bu süreçte e-devlet platformunun kullanılması bekleniyor.