Devlet Destekli Büyükbaş Hayvancılık Kredisi

Hayvancılığın artırılması, ekonominin canlanması, yeni iş alanlarının oluşturulması ve et ve süt fiyatlarının düzenlenmesi için destek destekli krediler devam ediyor. Daha önce 5 yıl geri ödemesiz olan bu krediler, artık 7 yıl sonunda ödenmek durumunda. Bunun yanı sıra ÇKS kayıtlı çiftçiler de yine devletten geri ödemesiz 30 bin TL hibe alma hakkına da sahipler. Devlet destekli büyükbaş hayvancılık kredisi ile hibe desteğini karıştırmamak gerekiyor.

Hayvancılığın desteklenmesi kapsamında verilen bu krediler sayesinde, son 10 yılda kırsala dönüşte yüzde 40’lara varan bir artış gerçekleştir. Özellikle genç nüfus ve kadın girişimciler bu aşamada daha fazla destekleniyor. Tabi kalabalık ailelere sahip olan kişilerin başvuruları için de öncelik tanınıyor.

Devlet Destekli Büyükbaş Hayvancılık Destekleri Nelerdir?

Devlet, devlet destekli büyükbaş hayvancılık kredisi için tek bir ürün kullandırmıyor. Birden fazla destek ve hibenin söz konusu olduğu bu çalışmalarda, yalnızca damızlık ihtiyacı olan çiftçiler de düşünülüyor. Bunlardan bir de buzağı desteğidir. Standart buzağılar için 350 TL, soy kütüğüne kayıtlı buzağılar için 500 TL şeklinde verilen destekler, tüm ülkede geçerlidir. Ancak bu desteğin alınabilmesi için buzağının 1 Ocak – 31 Aralık 2018 tarihleri arasında doğması şarttır. Ayrıca aşılarının yaptırılmış olması da diğer bir şarttır. Bu destekten faydalanmak isteyen kişiler şu noktalara başvuru sağlamalıdır;

 • Kooperatife kayıtlı iseniz, üyesi olduğunuz kooperatifin üst yönetimine,
 • Soy kütüğüne kayıtlı kişilerin damızlık sığır yetiştiricileri birliğine,
 • Herhangi bir yere üyeliği bulunmayan kişilerin, il ya da ilçe müdürlüklerine başvuru yapması gerekmektedir.

Devlet Destekli Büyükbaş Hayvancılık Kredisini Kimler Alabilir?

Her devlet destekli hibe kredisi gibi, devlet destekli büyükbaş hayvancılık kredisi alabilmenin de bazı şartları bulunuyor. Bunlar;

 • Başvuracak kişinin Çiftçi kayıt sistemine kayıtlı olması,
 • Alınan hayvanların Türkvet sistemine kayıtlı olması,
 • Başvuracak kişini 18 yaşını doldurmuş olması,
 • Başvuracak kişinin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması,
 • Bu alanda devletin verdiği diğer destek ve hibelerden faydalanmamış olmak,

Bu şartlar aslında yalnızca bu destek için değil, tavukçuluk gibi küçükbaş hayvancılık desteklerinde de geçerlidir. Ayrıca başvuru yapacak olan kişinin eğer Çiftçi Kayıt Sistemine kaydı yok ise, öncelikle bu kaydın tamamlanması gerekmektedir.

Devlet Destekli Büyükbaş Hayvancılık Kredisi Başvuru Tarihleri ve Tutarları

Devlet destekli büyükbaş hayvancılık kredisi başvuruları 1 Ocak 2019 tarihinde başladı ve 31 Aralık 2020’ye kadar devam edecektir. Ancak genç çiftçi desteği kapsamında verilen hibelerin başvuru tarihleri 31 Mayıs 2019’ a kadar devam edecektir. Bu hibe projesi kapsamında gençlere 30 bin TL destek sağlanmaktadır. Gençler bu desteği büyükbaş hayvancılığın yanında, tarım alanında da kullanabilmektedir.

En çok merak edilen ise Devlet destekli büyükbaş hayvancılık kredisi kapsamında, sığır yetiştiriciliğine verilen destekler. İşte 2019 sığır yetiştiriciliği için devlet destekli krediler;

 • 100 bin TL kredide işletme ve yatırım dönemi faizsiz,
 • 100 bin 1 TL ve 750 bin TL arasında kullanılan krediler için yatırım dönemi faizsiz, işletme dönemi yarı faizli,
 • 750 BİN 1 TL ve 5 milyon arası yatırım yüzde 50, işletme yüzde 50 faizli,
 • 5 milyon ile 12,5 milyon arası yatırımda yüzde 50, işletmede yüzde 25 faizli,

Satın alınacak sığırların pedigri sertifikasına sahip olması şarttır. Ayrıca gebe ya da bir buzağı doğurmuş olması da gerekmektedir. Mandalar da ise tüm bunlara ilaveten 48 ayı geçmeme şartı bulunmaktadır.