Devlet Destekli Büyükbaş Küçükbaş Hayvancılık Teşvikleri Nelerdir

Hayvancılık teşvikleri konusunda özellikle son yıllarda çiftçilere ciddi anlamda teşviklerle devlet yardımcı olmaktadır. Bunun elbette ki birçok avantajı da bulunmaktadır. Hayvancılık anlamında yatırımın yapılması dünya ekonomisi anlamında da söz sahibi olmak anlamına gelmektedir. Türkiye genel anlamda ve tarihi açıdan da bakıldığında hayvancılık ve çiftçilik anlamında çok gelişmiş bir ülkedir. Tabii ki tarım ve hayvancılığı bu şekilde yatırım yapılırken sadece çiftçinin değil aynı zamanda devletin destekleri de bu anlamda büyük bir önem arz etmektedir.

Bunu bilen devlet, çeşitli şekillerde çiftçisini desteklemekte ve yatırımın aynı zamanda da hayvancılığın daha sağlıklı şekilde yürümesi için elinden gelen çabayı göstermektedir. Son yıllarda artan hibe destekleri ve krediler bu anlamda hayvan yetiştiriciliği konusunda büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Devlet Destekli Büyükbaş Küçükbaş Hayvancılık Teşvikleri Nasıl Alınır?

Devlet destekli hayvancılık teşvikleri için yapılması gereken belirli kıstaslar bulunmaktadır. Çiftçinin ÇKS kayıt olması gerekmektedir. Bunun haricinde de büyükbaş ve küçükbaş ile ilgili olarak gerekli yeri gösterebilmeleri ve bu kayıt işlemi ile birlikte aynı zamanda da kaç başlık bir hayvan yatırımı yapmak istiyor? Nasıl bir yetiştiricilik yapacak? Bu konuda bilgi sahibi olarak sunulması gerekmektedir.

Devlet, bu tip durumlarda gerekli kontrolleri yaparak sizlere teşvikler ve krediler sunmaktadır. Burada sıfır faizli kredi dahi sunulduğu bilinmektedir. Hayvancılık anlamında alınacak olan hayvancılık teşvikleri büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda farklılıklar göstermektedir. son yıllarda özellikle genç çiftçinin desteklenmesi adına küçükbaş hayvan yetiştiriciliği konusunda da ciddi anlamda kredi ve teşvik işlemleri yapılmaktadır. Bunun yanı sıra sadece hayvan teşvikleri değil hibeler de gerçek anlamda yatırımcıyı ve çiftçiyi çok memnun edecek rakamlara ulaşmış bulunmaktadır.

Bunların yanı sıra devlet özellikle hayvan sayısını çoğaltarak, yatırım yapmak isteyen insanlar için de ayrıca çiftçi kredileri sunmaktadır. Bu krediler tamamen sıfır faizli bir şekilde sizlerle buluşturulur. Daha rahat bir yatırım ortam sunulmaya çalışılmaktadır. Bunları da göz önünde bulundurduğumuzda en azından yapacağınız hamleleri ve hareketleri daha rahat bir şekilde yapma şansına sahip olabilirsiniz. Tüm bu teşvik işlemleri ve destek işlemleri sizleri de daha rahat bir şekilde hareket etmenizi açısından sunulmaktadır.

Her hayvan başına yapılan bu yatırımlar sayesinde hayvancılığın geliştirilmesi ve devletin tam desteği sayesinde daha büyük bir kitleye ulaşılması hedeflenmektedir.

Devlet Destekli Hayvancılık Teşvikleri Ve Sistemleri

Devlet destekli hayvancılık teşvikleri Dokap, GAP, Kop yatırım sistemleri tarafından sizlerle buluşturmaktadır. Projeye başvuran kişiler, yatırım konusunda bir seferliğine mahsus olarak damızlık, koç alımlarında bu şekilde yararlanma şansına sahiplerdir. Aynı zamanda da destekleme ödemesi yapılacak olan konular arasında ekipman alımları, makine alımları hatta inşaat yapımı dahi bulunmaktadır.

Burada asıl önemli olan şey projelerin desteklenecek durumda olanların gerekli il müdürlükleri tarafından kontrollerinin sağlanması onaylanması durumudur. Yalnız şunun bilinmesi gerekmektedir ki gerekli işlemler yapılırken aynı yatırım konusundan birinden bir kezden fazla yararlanma gibi bir şans mümkün olmamaktadır.

Yatırım yapacak olan kişiler vergi ve teşvik kredilerinden yararlanacaklardır. Sübvansiyonlu krediler den yararlanamayacaklardır. Mevzuatta yer alan hükümlere uymak zorunda olduklarını ve bu şekilde ancak gerekli desteklerden yararlanılabileceğini unutmamak gerekir.

Hayvan teşvikleri bunların yanı sıra tabii ki yatırımcının çok daha rahat bir işlem yapması açısından fayda sağlamaktadır. Ancak kesinlikle olması gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Gerçek veya tüzel bir kişinin olması ve ÇKS belgesine sahip olunması bunların ilk aşamasıdır. Bundan sonra bakanlık tarafından oluşturulmuş bulunan bir hayvan kayıt sistemi vardır ve bu hayvan kayıt sistemi Türkvet ve koyun keçi kayıt sistemi olarak bilinmektedir. Burada kayıtlı hayvanlarının olması gerekmektedir. Var olan hayvanlar için en az 1 yıldır bakanlığın ilgili sistemlerinde gerekli kayıt işlemlerini yapılmış olması aynı zamanda da en az 10 en fazla 50 araç sahibi olunması gerekmektedir. Küçükbaşta yani koyun ve keçide bu en az 100 en fazla 200 anaç koyun ve keçi sahibi olunması gerekliliğini ön plana çıkarmaktadır.

Alım ve satım işlemlerinde kesinlikle anne, baba, kardeş ve eş arasında yapılması hukuki olarak doğru bulunmamaktadır. Bunlarla birlikte bakanlık ya da diğer kurumlar göz önünde bulundurulduğunda verilen hibelerden daha evvel yararlanmış olunmaması gerekmekte ve yatırımın yapılacağı ilin proje kapsamında yer alan iller arasında bulunması gerekmektedir. Bu sayede rahatlıkla devlet hibelerinden yararlanılabilir. Ancak daha evvel kamu kurumları tarafından verilen hibelerden yararlanmış olan çiftçilerin ve vatandaşların bu hibelerden yararlanma şansı bulunmamaktadır.