Devlet Destekli Konut Kredisi

Konut kredileri pek çok bankada yüzde 2’nin üzerine çıkmış durumda.
Devlet destekli konut kredisi haricinde bu krediler yüksek faiz ödemeleri nedeniyle çok tercih edilmiyor. Dolayısıyla bu durum konut sektöründe bir arz fazlası oluşturuyor. Elde kalan bu konutlar inşaat sektörünü de durma noktasına getirdi. Devlet de hem konut sektörünün canlanması, hem de konut satışlarının hızlanması için düşük faizli konut kredisi veriyor. Böylece dar gelirli kişiler de kira öder gibi ev sahibi olabiliyor. Ancak bu destekler konut kredisi hesabı artırmadan geçiyor. Yani konut desteğinden faydalanmak isteyen kişilerin öncelikle bu hesabı açtırmaları ve en az 3 yıl sistemde kalmaları gerekiyor.

Devlet destekli konut kredisi almak isteyenlerin bilmeleri gereken diğer bir konu da destek olarak verilecek orandır. Devlet bu hesapta biriken paranın yüzde 20’si oranında destek sağlıyor. Üstelik geri ödemesiz. Ancak bu destek de 15 bin TL’yi geçemiyor. 3 yıl boyunca hesabınıza aylık bin TL yatırırsanız bu vadenin sonunda hesabınızdaki tutar 36 bin TL olacaktır. Genellikle bu hesaplar minimum 2 bin TL olarak açılıyor ve vade sonunda yaklaşık 250 bin TL bir evin alınabileceği kadar peşinat birikiyor. Yani düşünülenin aksine devlet tarafından verilen destek hibedir.  Bunun dışında devletin bankalar aracılığı ile yapmış olduğu çalışmalar sonucunda konut kredisi faizlerinin yüzde 2’nin altına inmesi her tüketicinin faydalanabileceği bir uygulamadır.

Evli Çiftlerin İlk Evleri İçin Konut Desteği

Devlet bu destekleri verirken bazı kişileri öncelikli tutabiliyor. Örneğin evli ve hiç evi olmayan kişilere incelik tanınıyor. Dolayısıyla bu kampanya kapsamında herkesin ev sahibi olması amaçlanıyor. 3 yıl boyunca konut kredisi hesaplarına birikim yapan çiftler 3 yılın sonunda hesaplarındaki tutarın yüzde 25’i kadar destek alıyorlar. Ancak bu kişiler arasında da bazı ayrımlar söz konusu. İşte devlet destekli konut kredisi alacaklar için bazı Şartlar:

  • 7 nisan 2015 tarihinden itibaren kat mülkiyetli ya da müstakil tapulu herhangi bir taşınmaza sahip olmamak,
  • Başvuru yaptıktan sonra minimum 3 yıl konut hesabına düzenli olarak birikim sağlamak,
  • Türk vatandaşı olmak,

Tüm bu şartları taşıyan kişiler, konut kredilerinin bulunduğu bankaya başvuru sağlayarak devlet destekli konut kredisine başvuru yapabileler. Başvuruyu takip eden 6 ay içerisinde destek ilgili hesaba aktarılır.

 Konut Kredisi Hesabına Ne Kadar Ödeme Yapılır?

Devlet destekli konut kredisi almak için öncelikle bu hesabın açılması gerekiyor. Hesabi açarken belli bir meblağ yaptırılacaktır. Ancak bu tutar 30 bin TL’yi geçemez. Bunun dışında aylık düzenli olarak bu hesaba ödemeler yapılmalıdır. 3.kez üst üste hesaba ödeme yapılmadığında destekten faydalanmak imkansızdır.

Bu hesaba mutlaka her ay minimum 250 TL olacak şekilde ödeme yapılmalıdır. Daha fazla ödeme yapmak isteyenler bu üst limitin 2.500 TL olduğunu da bilmelidir. Ancak bu tutar bu yıl belirlenmiş olan meblağdır. Maliye Bakanlığı her yıl hesaba aktarılacak maksimum tutarı belirleyecektir. Genellikle minimum tutarda herhangi bir değişiklik yapılmaz.

Emeklilere Devlet Destekli Konut Kredisi

Devlet destekli konut kredisi genellikle genç ve evlilere yönelik veriliyor. Özellikle de büyük şehirlerde yaşayan yeni evli çiftler kira ödemesi nedeniyle zorlu süreçlerden geçebiliyor. Devlet destekli bu krediler sayesinde yüzlerce evli çift ilk evlerini aldılar. Desteğin 2019 – 2020 döneminde de devam edeceği biliniyor.

Emekliler için yapılan konut destekleri arasında TOKİ uygulamadı bulunuyor. Emekli olan ancak henüz ev alamamış kişiler için yapılan TOKİ evlerinin yüzde 25’i ayrılıyor. Bu yılda Tuzla, Şile, Esenyurt gibi semtlerde yapımı planlanan projelerin belli bir kısmı emekliler için ayrılacak. Dolayısıyla emeklilerin de kira öder gibi ev sahibi olmasının yolu açılıyor. Ancak bu herhangi bir konut kredisi ile desteklemiyor.