Devlet Destekli Tarım Sigortası Nedir? – Nasıl Alınır?

Devlet destekli tarım sigortası kelimesi son zamanlarda çok fazla duyulmaktadır. Aslında tarım yapmak kolay bir şey değildir. Elbette ki birçok olumsuzluklarla karşı karşıya kalınabilir. Bu anlamda karşılaşılacak olan herhangi bir olumsuzluğun önüne geçebilmek riskleri güvence altına alabilmek amacıyla çiftçilerin yaptırması gereken ve kolay bir şekilde yaptırabilecekler bir sistem olarak sunulmuş bulunmaktadır.

Tarım üreticilerinin desteklenmesi aynı zamanda da geçim kaynaklarını da olası şekilde meydana gelebilecek bir riskin güvence altına alınması amacıyla son yıllarda devlet tarafından da tavsiye edilen ve hatta devletin desteğini alarak yapılan bir sigorta kapsamı içerisinde yer almaktadır. Tarsim, 11 yıllık süreci geride bırakmış bulunmaktadır. Bu, 11 yıllık süre içerisinde de çiftçilere özellikle primlerinde ciddi bir indirim sağlayarak daha güvenilir bir ortamda çiftçilik yapılmasını sağlamış bulunmaktadır.

Devlet Destekli Tarım Sigortası Teminatları Ve Avantajları

Devlet destekli tarım sigortası çok geniş kapsamlı bir sigorta olmakla birlikte elbette ki burada belirli bir prim tutarı karşımıza çıkmaktadır. Özellikle bu konuda insanların aklında bazı soru işaretleri olabilir. Burada genel anlamda üç tür sistemden bahsedebiliriz. Bunlardan birincisi bitkisel ürün sigortaları olarak geçebilir.

Burada tabii ki devlet tarafından destekli olacağı için devlet burada prim tutarını hasat sonuna kadar tahsil edilmesini istemektedir. Ancak sigortalı tarafından ödenecek olan prim için poliçede yer alan peşinatın alınması gerekmektedir. Sigorta yapılması kapsamında işlemlerin gerçekleştirilmesi gerekir. Burada bitkisel ürünlerde teminatı primi 66’sı devlet tarafından karşılanmaktadır. Tarsim kapsamında sigorta yapan tüm çiftçilerin ödeyecekleri sigorta primi göz önünde bulundurulduğunda da %50’si yine devlet tarafından karşılanmaktadır.

Devletin bu desteği sayesinde daha rahat bir işlem yapılması göz önünde bulundurulmaktadır. Devlet destekli tarım sigortası konusunda sera sigortaları devreye girdiğinde ödenecek olan primin yüzde 25’i peşin olarak alınmaktadır. Kalan prim ise çiftçiden vadeli olarak tahsil edilmektedir. Yine aynı şekilde sigorta primi, sigorta yaptıran üretici tarafından belirlenirken aynı zamanda da %50’si devlet tarafından karşılanır.

Hayvan hayat denildiğinde de yine arıcılık, su ürünleri veya kümes hayvanları bu sigorta primi içerisinde girmektedir. Yüzde 25’i peşin alınarak geri kalan prim tutarı da en fazla 5 taksit olarak alınmaktadır. Böylece işlemler tamamlanabilmekte ve daha güvenilir bir tarım üretimi de fırsat olarak karşımıza çıkmaktadır.

Açık alanda yetiştiricilik yapılan her türlü bitkisel ürünler bu teminatlar kapsamına girmekte ve

tarım sigortası bu anlamda yapılabilmektedir. Yine aktif aralığı ya da plakalı arı kovanları bu teminatlar altına katılmaktadır. Hindi, yumurtalık, devekuşu, etlik tavuklar ile civciv gibi kanatlı kümes hayvanları da yine bu sigorta kapsamı içerisinde yer almaktadır.

Devlet Destekli Tarım Sigortası Neden Önemlidir?

Devlet destekli tarım sigortası özellikle sistem çerçevesinde son yıllarda ciddi anlamda ön plana çıkmış bulunmaktadır. Genç çiftçilerin özellikle yapmış oldukları yatırım konusunda akıllarında soru işareti olmaması açısından çok daha büyük bir avantaj sunmaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmalar sonrasında 2007 yılı itibariyle dön teminatında ve 2017 yılı göz önünde bulundurulduğunda kuraklık teminatı da verilmeye başlanmış ve özellikle ilçe bazlı olarak göz önünde bulunan kuraklık verim sigortasında devlet desteğinin yüzde 60’a kadar çıkartılması sağlanmaktadır.

Bu sayede yaklaşık olarak primi üç buçuk milyar TL gibi bir destek verilmiş olmasının peşi sıra getirmektedir. Tarım çok önemli bir kaynak olması ile birlikte elbette ki tarım sigortası da bu kadar önemlidir. Özellikle doğal afetlere karşı ve çeşitli risklere karşı çiftçinin gelirinin garanti altına alınması ve bu şekilde daha rahat bir şey atarım yapılması fırsatı da sunulmuş olacaktır. Çiftçi daha rahat ve daha mutlu bir üretim fırsatına sahip olurken aynı zamanda yatırımlarını da buna göre yönlendirebilmektedir. Devlet destekli tarım sigortası bu anlamda gerçek bir fayda sunmakta ve yatırım yapacak olan çiftçinin de yanında olmaktadır.