Devletten Girişimcilere Geri Ödemesiz 50.000 TL

Devletten Girişimcilere Geri Ödemesiz 50.000 TL

KOSGEB, girişimcilere maddi olanaklar sunmaya tüm hızıyla devam ediyor. Her yıl başta girişimciler olmak üzere birçok alanda hibe ve faizsiz kredi dağıtan KOSGEB şimdi de 50.000 TL’si geri ödemesiz 150.000 TL destek sunuyor. Devletten girişimcilere geri ödemesiz 50.000 TL desteği ile ilgili ayrıntıların tamamını bu yazımızda bulabilirsiniz.

KOSGEB desteğinden yararlanmak için ilk olarak uygulamalı destek eğitimini tamamlamak gerekiyor. Uygulama eğitimi sayesinde süreç kontrol aşamalarına hâkim olan girişimciler, yatırım yapacakları alanda uzmanlaşma şansına sahip oluyor. Yeni işletmelerle beraber İŞGEM kapsamında yer alan işletmeler de uygulamalı girişimcilik eğitime katılım sağlayabilmekte.
Geri Ödemesiz Destek Nasıl Alınır?

Uygulamalı girişimcilik eğitime katılarak geri ödemesiz destek kazanmak için bazı belgelere ihtiyaç duyulmakta. İşte istenen belgeler;

  • E-devlet üzerinden doldurulacak Yeni  Girişimci Desteği Başvuru Formu
  • E-devlet üzerinden doldurulacak Yeni  Girişimci Desteği Taahhütnamesi
  • E-devlet üzerinden doldurulacak Yeni  Girişimci Desteği Destek Ödeme Talep Formu
  • Yeni Girişimcilik Desteği Revizyon Formu
  • Yeni Girişimcilik Desteği İş Planı (Sistem tarafından online başvuru esnasında alınabilir)

Bunların yanı sıra destek kapsamında düzenlenen uygulamalı girişimcilik eğitime ait evraklar da mevcut. Bu evraklar;

  • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılımcı Başvuru Formu (e-Devlet üzerinden doldurulacak)
  • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Protokolü
  • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Yüksek Öğretim Kurumu Başvuru Formu
  • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Katılım Belgesi
  • Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Başvuru Formu

 
KOSGEB Desteği Ne Kadar?

KOSGEB, işletme kuruluş desteği olarak geri ödemesiz 2.000 TL verecek. Kuruluş aşamasında alınacak teçhizat, makine, yazılım desteği ve ofis donanım malzemeleri için yine geri ödemesiz 18.000 TL’ye kadar ödeme yapılmakta. Diğer giderler için ayrılan bütçe ise 30.000 TL. Özetle; bu kapsamda girişimcilere verilecek destek tutarı toplamda 50.000 TL. Bunun yanı sıra geri ödemeli sabit yatırım desteği için ise 100.000 TL ödeniyor. Destek oranları birinci dereceden şehit yakınlarına, engellilere, gazilere ve kadın girişimcilere daha üst sınırdan uygulanmakta.

Başvurular 31.12.2018’e kadar doğrudan KOSGEB üzerinden yapılacak olup eğitimle ilgili detaylar ve destek süreci ile ilgili bilgiler, muhataplara daha sonra duyurulacaktır.