EFT Hesaba Düşmezse Ne Yapmak Lazım?

Bankacılık işlemlerinin arasında en fazla gerçekleştirilen işlemlerin arasında ilk sıralarda EFT işlemi yer almaktadır. EFT işlemi yapıldığı sırada en fazla sorulmakta olan soruların arasında ise; EFT hesaba düşmedi sorusunu soran kişiler genellikle düşmezse ne yapmak lazım? Sorusu yer almaktadır. EFT ile ödeme alacağınız sırada eğer bu işlem hesabınıza geçmezse banka ile iletişime geçmeniz gerekmektedir. Bankayla iletişime geçtiğiniz takdirde EFT’nin neden hesabınıza düşmediği noktasında sizlere bilgi verilir.

EFT’nin hesaba düşmemesinin sebebi ise; genellikle hesap bilgilerinin doğru şekilde verilmemiş olmasıdır. Aynı zamanda kişinin adını da tam olarak girmezseniz veya eksik girerseniz EFT bilgileri yanlış olduğundan dolayı işlem yerine ulaşmayacaktır. EFT işlemi yapılacağı sırada eğer bakiyeniz yeterli değilse de yatırmış olduğunuz tutar karşı tarafa aktarılmayabilir.

EFT Nedir? Ne Anlama Gelir?

Bankacılık arasında en fazla yapılan işlemlerin arasında EFT işlemleri yer alıyor. EFT hesaba düşmedi şeklinde sorun yaşayan kişiler genellikle EFT işleminin ne olduğunu merak etmektedir. EFT işlemi bankalar arasında yapılmakta olan bir transfer işlemidir ve bu işlem farklı banka hesapları arasında yapılmakta olan işlemlerdir. Farklı banka hesapları arasında yapıldığı için EFT işlemlerinde saat ve gün faktörü de çok önemlidir.

EFT nedir? Sorusunu soran kişiler ek olarak EFT işlemleri sırasında saatlerin ne olduğunu da merak etmektedir. EFT hesaba düşmedi şeklinde sorun yaşanmasının sebebi de gönderilmekte olan saatte etkili olabilmektedir. EFT işlemi yapılacağı sırada her ne kadar bankadan bankaya göre işlemler değişiklik gösteriyor olsa da 16.30 ile 17.00 saatleri genellikle son işlem saatleridir. Aynı zamanda hafta sonları da EFT işlemlerini gerçekleştirmeniz mümkün değildir.

EFT İle Havale Arasındaki Farklar

EFT işlemleri yerine getirileceği sırada merak edilen noktalardan birisi ise; EFT ile havale arasındaki farklar noktasıdır. EFT hesaba düşmedi şeklinde açıklamalarda bulunan kişiler de neden hesaba düşmediğini merak ederken bu iki işlem arasındaki farkları da merak etmektedir. Her ne kadar birbiriyle bu işlemler karışıklık gösteriyor olsa da birbirinden farklı işlemlerdir. İşlemlerin ortak noktaları ise para transferi noktasında kullanılıyor olmasıdır. Para transferi işlemleri evresinde transferi yaptığınız banka hesabına göre bu iki işlemden birisi tercih edilir.

EFT ile havale arasında nasıl farklar olduğuna baktığımız zaman bu ikisinin arasındaki en temel farkların hesaplar olduğunu görebiliyoruz. EFT işlemi farklı banka hesapları arasında yapılan işlemlere verilen isimdir. Havale işlemi ise aynı bankaların arasında yapılmakta olan işlemlerdir. EFT işlemi sırasında belirtmiş olduğumuz işlem saatleri havale işlemleri yapılacağı sırada uygulanmamaktadır. Havale işlemleri 7 gün 24 saat boyunca aktif bir şekilde yapılabilmektedir.

EFT Kontrolü Yapılabilir Mi?

EFT işlemleri direk olarak hesaba geçmediği için belirli işlem saatleri olduğundan dolayı bu işlemi gerçekleştiren kişiler ve transferin yapıldığı kişiler kontrollerin nasıl yapılacağını merak etmektedir. EFT hesaba düşmedi şeklinde bir sorun yaşamamak için mutlaka gerekli kontrollerin yapılması gerekir. EFT yapıldıktan sonra ise EFT’yi yapan kişilere bir takip numarası verilmektedir. Bu takip numarası kullanılarak EFT’nin iletilip iletilmediği kontrol edilebilir.

Size bir EFT geldiği zaman nasıl kontrol edeceğinizi merak ediyorsanız yine bu takip numarasını kullanarak sizlere transferin gelip gelmediğini inceleyebilirsiniz. Bu yüzden birisi sizlere para transferi yaptığı zaman direk olarak transferin yapıldığı kişi ile iletişime geçerek sizlere takip numarasını vermesini talep edebilirsiniz. EFT işlemleri bu şekilde hiçbir problem yaşanmadan sorunsuz olarak takip edilir. Transfer gerçekleşmezse neden gerçekleşmediğini de öğrenebilmeniz mümkündür.