En Kolay Krediyi Hangi Bankadan Alırım?

Kredi almak bazı kişiler için son derece basitken, bazı kişiler için uğraştırıcı bir süreçtir. Hatta pek çok kişi yetersiz bilgi sebebi ile en kolay kredi hangi bankadan alınır sorusunu sormaktadır. Öncelikle kolay kredi almanın başlıca kuralının kişiden geçtiği bilinmelidir. Yani anında, aynı gün, başvuru yapılır yapılmaz kredinin onaylanmasını isteyen bir kişi, ciddi bir kredi notu ile gündeme gelmelidir. Çünkü kolay kredi kullanmanın başlıca koşulu iyi bir kredi notudur.

Elbette kredi notu yeterli seviyede olmayanlar da bankalardan kredi kullanabiliyor. Ancak bu kişilerin talep ettikleri her krediyi kolay yoldan kullanabildiği söylenemez. Yani kredi notu riskli skalada yer alan bir kişi yalnızca bankanın düşük kredi notu olanlara verdiği ürünlerden faydalanabilir. Bu kişilerin ev ya da araç kredisi kullanma gibi bir lüksü bulunmaz. Olsa dahi kefil ya da ipotek göstermek durumundadır. Dolayısıyla bu kişiler için de en kolay kredi dendiğinde yalnızca bankanın sabit ürünleri baz alınır.

Hangi Bankalar Kolay Kredi Verir?

Kolay kredi dendiğinde, akla pratik krediler de gelmektedir. Yani kısa sürede onaylanan ve şube olmaksızın hesaba aktarılabilen krediler de kolay alınabilen ürünlerdir. Bankaların pek çoğu şubelerindeki yoğunluğu azaltmak ve internet bankacılığı kullanımını özendirmek amacıyla internet bankacılığından kullanılabilecek pratik krediler sunmaktadır. Bu krediler çoğu zaman düşük kredi notu olan kişilere de verilmektedir. İşte bu kredileri veren bazı bankalar;

  • QNB Finansbank,
  • TEB,
  • ING Bank,
  • Akbank,
  • Yapı Kredi Bankası,
  • İş Bankası,

Bu bankaların internet uygulamalarından kolayca krediye başvuru yapmak ve kullanmak mümkündür. Özellikle de QNB Finansbank’ın Enpara sistemi ve Türk Ekonomi Bankası’nın Cepteteb sistemi bu krediler için en çok kullanılan mecralardandır. Üstelik faiz oranlarının düşük olması da yine bu sistemlerin sıkça ziyaret edilmesini sağlıyor. En kolay kredi arayışında olanlar için bu bankalar çeşitli kredili ürünler sunuyor.

Kolay Kredi Nasıl Alınır?

Bu bankalar yılın belli zamanlarında ya da sürekli olarak, mevcuttaki ve potansiyel müşterileri için kolay kredi imkanı sağlıyor. Krediler genellikle bayramlarda ya da yaz tatilinden önce talep görüyor. Kolay kredinin en önemli özelliği gelir belgesi istemiyor olması ve şubesiz kullandırılıyor olmasıdır. Yani kişinin sigortalı bir geliri olmasa dahi bu kredilerden faydalanabileceği anlamına geliyor.

En kolay kredi arayışı içerisindeyseniz öncelikle kredi notunuzun yeterli olduğundan emin olmalısınız. Kanuni takip sürecinde olan kişiler genellikle bu kredilerden faydalanamaz. Ancak düşük kredi notu olan kişiler bu kredileri kullanabilirler. Dolayısıyla her iki durum arasındaki ince çizgi karıştırılmamalıdır. Ödeme düzensizlikleri kredi notunu düşürür, ancak hakkınızda bankanın icra talebinde bulunması kare listeye alınmanıza sebep olur. Dolayısıyla bu iki fark ayırt edici bir özelliktir.

Kolay Kredi kaç TL Kullanılır?

Her banka bu kredileri farklı limitlerde kullandırmayı tercih ediyor. Eğer kredi pratik kredi, yani gelir belgesiz olarak kullandırılacak ise genellikle limit 20 bin TL’yi geçmiyor. Tabi bazı bankalar gelir belgesi de talep ettiğinden limit 50 bin TL’ye kadar artabiliyor. Ancak bu krediler için şubelere başvuru yapmak gerekecektir.

Tüketicilerin en kolay kredi arayışı aslında çok farklı kriterlere dayanmaktadır. Kredi notu da bu kriterlerden biridir. Kolay kredi almak isteyen bir kişinin kredi notu risksiz olmalıdır. Eğer bu kriteri sağlayabiliyor ise Akbank ve İş Bankası’nın 20 – 25 bin TL’lik kredileri rahatlıkla kullanılabilir. Üstelik şubeye gitmeye gerek kalmaksızın, internet bankacılığı üzerinden işlem sağlanabilir. ING Bank da yine hem kendi müşterilerine, hem de müşterisi olmayanlara kolay kredi veren bankalar arasında yer alıyor. Ancak müşterisi olmayan kişilerin öncelikle aktif satış ekibi aracılığı ile bankaya kayıt yaptırması gerekiyor.