Evlilik Kredileri Nasıl Alınır? 2019

Evlilik kredisi genel olarak evlenmek isteyip de bu evliliğini maddi imkanların yetersiz olmasından dolayı gerçekleştiremeyen gençlere verilmektedir. Günümüzde aktif olarak topluma kendini kanıtlamış olan pek çok banka, bu gibi kredileri gençlere sunarken, bazı özel şartları da aktif etmektedir. Avantajlı bir geri ödeme, vade ve faiz oranlarıyla beraber sizlerde düğün masraflarınızı Evlilik kredisi çıkarabilir ve yeni bir dünyanın kapılarını sonuna kadar aralayabilirsiniz. Bu yazımızda evlilik kredileri aklında tüm soru işaretlerine cevaplar vermeye ve sizlerin yöneltmiş olduğu soruların üzerinde duracağız. En uygun ödeme imkanını hangi banka veriyor, en uygun faiz hangi bankada gibi alt başlıklara da değineceğiz.

Evlilik Kredisi Nedir?

Evlilik kredileri yeni evlenecek olan gençlere bankalar tarafından sağlanmakta olan finansmanlardır. Bir tür ihtiyaç kredisi adı altında geçmekte olan Evlilik kredisi, ihtiyaç kredilerinden bazı özelliklerinden dolayı ayrılmaktadır. Öyle ki ihtiyaç faiz oranları günümüzde yüzde 2’lerin üzerinde yer alıyorken, Evlilik kredisi faiz oranları bir hayli altında kalmaktadır. Ayrıca evlilik kredisi alabilmek için ekstra şartlar olması da, ihtiyaç kredisinden ayıran başlıca özellikleri arasında yer almaktadır. Geçtiğimiz 2017-2018 yılı içerisinde Aile ve Sosyal Politakalar Bakanlığı tarafından yeni evlenecek olan gençlere devlet destekli olarak sağlanan evlilik kredileri için bir haber yayınlanmıştı. Fakat devlet destekli olması konusunda net bir açıklama olmadığı için, sadece kredi başlığı altında sizlere sunulmaktadır. Evlilik kredisi genel şartları ise aşağıdaki gibi olmaktadır:

– Evlilik kredisi almak isteyen gençlerin 18 ile 24 yaş aralığında olması,

-Evlenecek gençlerin eğer üniversite mezunuysa eğer, yaş sınırı 26 olması,

-Verilecek kredilerin geri ödemeleri 1 yıl ertelemeli olabilmekte ve çocuk olması durumunda ekstra olarak 1 yıl daha eklenebilmektedir.

Evlilik Kredisi Veren Bankalar 2019

Evlilik kredisi veren bankalar konusunda araştırma yaptığımız zaman toplumda birçok bankanın bu konuda etkin rol oynadığını görüyoruz. Evlilik kredisi araştırması yapıyorsanız her bankadan ayrı bir şekilde teklifler alabilir ve sizlere en uygun gelen bankayı tercih edebilirsiniz. Ayrıca pek çok banka bu başlık altında kredi sunmuyor olsa da, sizlere ihtiyaç kredilerini oldukça avantajlı oranlardan kullandırmaktadır. Ayrıca bankalar tarafından sunulmakta olan Evlilik kredileri için herhangi bir net yaş sınırlaması da olmuyor.

Evlilik Kredisi Şartları Nedir?

Bankalar normal kredi sürecinde olduğu gibi Evlilik kredileri için de bazı özel evrakları talep edilmektedir. Aslında kredi sürecindeki durumlar aynı gibi olsa da, bazı olağan dışı durumlar olabilmektedir. Genel olarak şartlar ve sizlerden talep edilen belgeler aşağıdaki gibidir..

-Nüfus cüzdanı

-Gelir belgesi veya çiftlerin işyerlerinden aldığı onaylı maaş yazısı

-Serbest meslek veya esnaf olarak çalışanlar için son seneye ait olan Bilanço örneği, vergi levhası, gelir tabloları, noter imzalı sirküler ve Ticaret sicil onayını gösteren belgeler gibi belgeler talep edilmektedir.

Başvuru için herhangi bir bankaya gitmeniz ile beraber, yanınızda mutlaka bu evrakları da götürmeniz gerektiğini unutmayınız. Evlilik kredisi için 2019 yılında çok geniş bir bilgi olmasa da, devletin bu konuda önümüzdeki yıllar içerisinde bazı mevzuatları aktif edeceği yönünde beklentilerimiz mevcut. Bu yüzden yaş sınırına takılıyor olsanız da, piyasadaki Akbank, Yapı Kredi, Garanti veya İş Bankası gibi büyük bankalara giderek, evlilik kredisi hakkında detaylı bilgiler alabilirsiniz. Evlilik kredisi aldıktan sonra belirli bir duruma göre ödemeler de ertelenebilmektedir.

Sizlerde evlilik kredisi hakkında soru ve görüşleriniz için, yorum kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.