Fibabanka’ da Kredisi Olanlar Dikkat

Fibabanka’ da Kredisi Olanlar Dikkat

Fibabanka, 2018 yılında ikinci kez alacaklarının satışını gerçekleştirdi. Yaklaşık 24.7 milyon TL alacağı bulunan Fibabanka, kredilere istinaden alınan teminatlarla birlikte kanuni takibe intikal etmiş dosyalarını Sümer Varlık Yönetim A.Ş’ ye sattı. Daha önce alacaklarını Güven Varlık Yönetim’e satan Fibabanka, aynı yıl içerisinde ikinci alacak satışını gerçekleştirmiş oldu. Fibabanka’ da ödenmediği için kanuni takibe intikal eden kredi dosyanız varsa borcunuzun Sümer Varlık Yönetim A.Ş’ ye devredilip devredilmediğini öğrenmenizde fayda var.

 

Kredi Borcu Varlık Yönetim Şirketine Devredilince Ne Olur?

Fibabanka’ nın hatırı sayılır bir alacağını teminatlarıyla beraber Sümer Varlık Yönetim A.Ş’ ye satmasıyla birlikte bu bankaya kredi borcu olanlar da korku içerisinde borçlarının devredilip devredilmediğini öğrenmeye çalışıyor. Peki, kredi borcu varlık yönetim şirketine devredilince ne olur? Bu durumda yeni muhatabınız, alacakları bankadan satın alan varlık yönetim şirketi olacaktır. Bu gibi şirketler, ilk olarak satın aldıkları kredi borçlarını belirli özelliklere göre sınıflandırırlar. Kredi alacaklarının satın alma işlemi için normal borç tutarının bayağı altında bir ödeme yapan bu şirketler, maksimum tahsilat anlayışı ile çalışmaktadırlar. Fibabanka’ ya kredi borcu olup bu borçları Sümer Varlık Yönetim Şirketi’ ne aktarılanlar borçlarını ödeme konusunda biraz daha rahatlamış olacak; zira sözünü ettiğimiz maksimum tahsilat anlayışı, bu gibi şirketlerin uzlaşma yanlısı olduğu anlamı taşıyor.
Varlık yönetim şirketi, borçları sınıflandırdıktan sonra her kredi borçlusuna ayrı bir teklif sunarak bu borçların kapatılmasını öngörmektedir. Tıpkı varlık yönetim şirketi gibi siz de kredi borcunuzu normal tutarının altında bir değerle kapatabilirsiniz. Bunun için varlık yönetim şirketiyle uzlaşmayı tercih etmeli ve yapabileceğiniz kadar pazarlık yapmalısınız.

Fibabanka’ ya 20.000 TL kredi borcu olan biri, yapacağı anlaşmayla birlikte bu tutarın yarısını ödeyerek de kredi borcunu tamamen kapatabilir. Varlık yönetim şirketi, kredi borçlusunun anlaşma yanlısı olduğunu gördüğünde ciddi indirimler yapabilmektedir. Ödeme yanlısı olduğunuz göstermeniz, uzlaşma aşamasında elinizi güçlendirecektir.

 

Kredi Borcunda Zaman Aşımı Var mı?

Borçları varlık yönetim şirketine devredildiği halde ödeme yapmayan kişilerin genellikle en merak ettiği soru, kredi borcunda zaman aşımı var mı sorusudur. Varlık yönetim şirketine aktarılmış dâhi olsa kredi borçlarında zaman aşımı uygulanmamaktadır. Kredi borcunuzu belirlenen sürelerde ödemediğinizde hakkınızda haciz ve icra takipleri başlatılacaktır. Dolayısıyla varlık yönetim şirketine temlik edilen bir kredi borcunuz varsa bu borcu kapatma yoluna gitmeniz, her açıdan yararınıza olacaktır.