Genç Çiftçilere 30 Bin TL Hibe

Genç Çiftçilere 30 Bin TL Hibe

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, genç çiftçiler için beklenen açıklamayı ‘’İkinci  100 Günlük Eylem Planı Tanıtımı’’ nda yaptı. Açıklamada 2.250 genç çiftçiye 30.000 TL hibe verileceğini duyuran Erdoğan’ın bu açıklamaları çiftçiler tarafından heyecanla karşılandı. Peki, genç çiftçi hibe programı neleri kapsıyor? Kimler genç çiftçi olarak sınıflandırılıyor ve 30.000 TL hibe almak için ne yapmak gerekiyor? Tüm bu soruların cevaplarına ulaşmak için yazımızı sonuna kadar dikkatle okumanızı tavsiye ederiz.
Genç çiftçilerin 30.000 TL hibe alabilmeleri için sağlamaları gereken şartlar şunlardır;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,
  • Daha önce çiftçiye özel sunulan hibelerden yararlanmamış olmak,
  • Sigortalı bir işte çalışmıyor olmak,
  • Küçükbaş hayvan desteği alacaklar için 50 küçükbaş hayvandan fazlasına sahip olmamak,
  • Büyükbaş hayvan desteği alacaklar için 15 büyükbaş hayvandan fazlasına sahip olmamak,
  • Arıcılık faaliyetinde bulunacaklar için maksimum 50 arılı kovan sahibi olmak,
  • 18-41 yaş aralığında olmak,
  • Genç çiftçi hibe başvurusu yapmış olmak.

 

Genç Çiftçi Hibe Başvurusu Nasıl Yapılır?

Genç çiftçilere verilecek 30.000 TL’lik hibe açıklaması sonrasında çiftçilerin neredeyse tamamı genç çiftçi hibe başvurusu nasıl yapılır diye merak etmeye başladı. Çiftçi hibe başvurusu yapmak için gencciftci.tarim.gov.tr adresini ziyaret etmeli ve üyelik oluşturmalısınız. Üyeliğinizi oluşturduktan sonra giriş alanına TC kimlik numaranızı ve üyelik esnasında belirlemiş olduğunuz şifreyi girmelisiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra başvuru işlemleri sekmesine tıklayarak yeni hibe başvurusunda bulunabilirsiniz. Yeni başvuru ekranı açıldığında karşınıza bazı bilgilerin otomatik olarak geldiğini göreceksiniz. Ad ve soyadı bilgisi, baba adı, adres gibi nüfus bilgileri sistem tarafından otomatik olarak görülebilecektir. Sizden istenen bilgileri de tamamladıktan sonra başvuruda bulunabilirsiniz.

Hibe programından yararlanabilmek için başvuru esnasında ve sonrasında istenen bilgilerin tam ve eksiksiz olarak doldurulması gerekir. Yanlış verilen bilgiler neticesinde elde edilen hibe hakkı kaybolur ve yedek üyelere geçer; bu sebeple başvuru esnasında dikkatli olmalı ve başvurunuzu tüm bilgileri kontrol ettikten sonra tamamlamalısınız

Kaç Kişi Hibe Alacak?
İkinci 100 Gün Eylem Planı’nda açıklandığı üzere 2.250 genç çiftçi, 30.000 TL hibe desteği alacak. Şartları sağlayanlar arasında yapılacak kura sonrasında hibe almaya hak kazananların isimleri duyurulacak. Hibe; büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, bitkisel ürün yetiştiriciliği, süs bitkisi yetiştiriciliği, yöresel ürünlerin üretimi ile arıcılık gibi birçok faaliyet alanını kapsıyor. Başvuru sayfasında yer alan ‘’Dokümanlar’’ sekmesine tıklayarak önceki dönemde alınan başvurulara göz atabilir, başvuru ekranını nasıl kullanmanız gerektiğini kolayca öğrenebilirsiniz. Ayrıca ilgili tebliğin yayınlanmasının ardından şartları yeniden gözden geçirmeniz mümkün olacak. Yukarıda size sunmuş olduğumuz başvuru şartları, son hibe programına ait olup özel bir karar alınmadıkça yeni hibe

 

başvurusunda da geçerliliğini koruyacaktır. Yeni tebliğin yayınlanmasından sonra tebliği dikkatle okumanızı ve şartlar ile hükümler konusunda tam bilgi sahibi olmanızı tavsiye ederiz.