Hesap İşletim Ücreti Almayan Bankalar

Hesap işletim ücreti almayan bankalar aslında alternatif hesabı olan bankalardır. Yanı eğer bir banka hesap işletim ücreti alacak ise hesap işletim ücreti olmayan bir hesabı da bulunmak durumunda. İşte bu durum dijital bankacılık kullanımını artıran bir etkendir. Yani bankalar dijital bankacılık kullanımını özendirmek amacıyla bu hesaplardan hesap işletim ücreti almıyor. Üstelik pek çok bankada yine bu hesaplardan yapılan havale ve EFT işlemleri de ücretsiz oluyor. Yasal düzenlemeler kapsamında hala Hesap işletim ücreti almakta olan bankaların varlığından da söz etmek gerek elbette.

Bankalar birbirleri ile müthiş bir yarış içinde. Çünkü günümüzde insanlar kiralarını dahi artık bankalar aracılığı ile ödüyor. Dolayısıyla çeşitli avantajlar ile müşteri sayılarını artırmayı hedefliyor. Hesap işletim ücreti almayan bankalar bu yarıştaki en büyük paya sahip. İşte güncel hesap işleri ücreti almayan bankalar ve onların avantajlı ürünleri.

Türk Ekonomi Bankası Cepteteb Hesap

Hesap işletim ücreti olmayan hesaplar dendiğinde akla ilk gelen şüphesiz Cepteteb hesap oluyor. TEB’in dijital bankacılık ürünü olan cepteteb aynı zamanda yüksek faiz vermesi ile de biliniyor. Hemen her para cinsinden açılabilen bu hesaplardan banka hesap işletim ücreti almıyor. Üstelik bu hesaplara yatıracaktınız 1000 TL ve üzerindeki meblağlar da faiz getirisi sağlıyor. Dilerseniz hesabınızdaki tutarı vadelendirebiliyor dilerseniz vadelendirmeden de faiz getirisi elde edebiliyorsunuz.

QNB Finansbank Enpara Hesap

Tıpkı Cepteteb gibi Enpara da QNB Finansbank’ın dijital bankacılık ürünüdür. Bu hesaplardan da yapacağınız para transferlerinde herhangi bir ücret alınmıyor. Bankalar ile çalışan kişiler bu hesapların en güvenilir hesaplar olduğunu düşünüyor. Üstelik dijital bankacılığın sunduğu pek çok avantajdan da faydalanma şansı yakalıyorsunuz.

Kuveyt Türk Katılım Bankası

Kuveyt Türk Arap Bankası olup faizsiz bankacılığı ülkemize getiren ilk yapılanmalardan biridir. Bu bank faiz almadığı gibi hesaplarından da herhangi bir hesap işletim ücreti talep etmemektedir. Hesap işletim ücreti almayan bankalar arasında sık tercih edilen Kuveyt Türk Bankası aynı zamanda avantajlı ve yüksek getirili hesapları sayesinde de çok sayıda kullanıcıya erişmiş durumda.

Yapi kredi Nuvo

Aslında Yapı Kredi Nuvo bu bankanın dijital platformunun adı. Yanı bu banka da internet bankacılığı kullanımını özendirmek için adını hesap işletim ücreti almayan bankalar listesine adını yazdırdı. Özellikle de bu banka şubelerinde oluşan yoğunluğu bu platformu ve hesapları sayesinde büyük ölçüde azalttı. Nuvo hesaplardan ne aylık ne de yıllık olarak hesap işletim ücreti talep edilmemektedir.

Nuvo hesapların diğer bir özelliği de yüksek kazan sağlıyor olmasıdır. İster TL olarak açtırın, ister yabancı para cinsinden ya da altın, bu hesaplardan yüksek faiz alabilirsiniz . Üstelik hesabınızı vadeye bağlamak durumunda da değilsiniz. Aynı anda kullanabilir ve faiz getirisi elde edebilirsiniz.

Maaş Anlaşmalı Bankalar

Hesap işletim ücreti almayan bankalar aynı zamanda maaş ödemesi sağlayan bankalardır. Yani maaş aldığınız bankanın yasal olarak sizlerden hesap işletim ücreti alma hakkı bulunmuyor. Çünkü Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu hesap işletim ücreti tahsilatına da bir sınır getirmiştir. Bunun dışında bulunan ticari hesaplardan da bankalar hesap işletim ücreti alınabilmektedir.

Maaş Anlaşmalı olduğu banka tarafından hesap işletim ücreti tahsilatı yapılan kişiler hakem heyetine başvurabilir. Hesap işletim ücreti yıllık 120 – 150 TL şeklinde tahsil edilmektedir. Bu tahsilatı bazı bankalar her ay, bazı bankalar altı ayda bir ve bazı bankalar da yıl da biz kez olacak şekilde almaktadır. Hesap işletim ücretinin alındığı hesap hareketleri hakem heyetine iletilir ve tutar geri talep edilir. Hakem heyeti kararı ile banka bu tutarı müşterisinin hesabına belirtilen sürelerde aktarır.