Kara Liste – Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar

Finansman ihtiyaçlarımız olduğu zaman ilk olarak bankaları tercih ediyoruz fakat sicilimiz kötü veya kara listede yer alıyorsak, Kara liste- sicili bozuk olana kredi veren bankalar tarzında bir araştırma yapıyoruz. Bankalar genel olarak sizlerin gelir durumuna bakmasıyla beraber kredi notu sorgulaması da yapmaktadır. Kredi notu ve sicili bozuk demek ne demek altta sizlere detaylı olarak sunacağız. Kredi notuna geçmeden önce, bankaların bu konuda oldukça hassas olduğunu söyleyebiliriz. Hemen hemen toplumdaki her banka bu sorgulamayı yapmakta ve buna göre kredi vermektedir. Kredi almadan önce mutlaka sicilinizin bozuk olup olmadığını araştırmanızı önermekteyiz.

Sicili Bozuk- Kara Liste Ne Demek?

Kredi notu KKB tarafından kayıt altına alınan ve Findeks aracılığı ile sorgulaması yapılan bir puanlama sistemidir. Bu puanlama sistemini tüm bankalar görmekte ve buna göre sizlere kredi imkanı sunmaktadır. Puanlama ise sizlerin çekmiş olduğu kredilerin ödemeleri, gecikmeleri, icra durumları, avukatlık süreci, kredi kartı harcamaları, gecikmeleri vb gibi durumlar ile belirlenmektedir.

Örneğin sizler kredi çektiniz ve avukatlık, icralık olduğunuz zaman kara listede yer alıyorsunuz ve bu 5 yıl boyunca geçmiyor. Doğal olarak da sicili bozuk olana kredi veren bankalar gibi bir araştırma yapıyorsunuz. Diğer yandan eğer icralık olmadıysanız ve ödemeleriniz düzensizse sadece kredi notu düşüyor. Düşük kredi notuna veren bankalar oluyor ve bu bankalar ile kredi alabiliyorsunuz. Aynı zamanda kara listede yer alan müşterilere de bazı bankalar kredi imkanı veriyor. Sizlere tüm bankaları detaylı olarak aktaracağız ve son yöntem olarak sunacağımız bazı kredi alma işlemleri olacak.

Kara Listedekilere Kredi Veren Bankalar

Genel olarak bankaların hiçbir tanesi, kredi sicili bozuk olana kredi gibi kampanya başlatmaz. Her müşterinin güvenli bir profili olsun ve ödemelerini de buna bağlı olarak düzenli yapsın ister. Söz konusu kredi sürecinde en büyük faktör maaş bordrosu ile beraber bu konu olmaktadır. Fakat bunun dışında sicili bozuk olana kredi veren bankalar da olduğunu sizlere rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu bankalar siciliniz kötü olsa da, belirli bir teminat göstermeniz durumunda, sizlere kredi imkanı vermektedir. Şimdi bu bankaları listeyelim.

-ING Bank

-YapıKredi

-Finansbank

-AktifBank

-ICBC Bank

-TEB

-Garanti

-Akbank

-TEB

-Garanti

-Finansbank

-DenizBank

Banka Kredi Vermiyor Ne Yapmam Lazım?

Bazı durumlarda sicili son derece bozuk olanlara ve kara listede yer alanlara da sicili bozuk olana kredi veren bankalar bile kredi imkanı tanımıyor. Böyle bir durumda bireyler çeşitli arayışlar içerisine giriyor ve farklı araştırmalar yapıyor. İlk olarak senetle kredi verenler gibi bir araştırma yapabilirsiniz. Yani halk deyimi ile tefeciler sizlere kredi imkanı sunabilir. Fakat ödemelerin de bir hayli yüksek olacağını aklınızdan çıkarmayınız. Bu yöntemle kredi almış olan bir çok vatandaş var fakat siz yine de yukarıda önerdiğimiz bankaları tercih ediniz.

Diğer bir seçenek ise telefon alım satım yaparak, kredi çekmektir. Son zamanlarda bir hayli moda olmuş bu alan, sizlere 5 ile 8 bin TL tutarına kadar kredi almanıza olanak veriyor. Eğer sizlerde faturalı hat kullanıyor ve ödemelerinizi düzenli ödediyseniz, taksitli telefon satın alarak ve devamında bunu satarak kredi imkanına sahip olabilirsiniz. Yani örneğin faturanıza aylık yansıyacak olan tutarı 12 ay bir süreçte ödersiniz ve elinize anında nakit geçer. En yüksek telefon fiyatının da 8 bin TL olduğunu düşünürsek, bu yöntemi de sorunsuz olarak tercih edebilirsiniz.