Kira Öder Gibi Ev Sahibi Nasıl Olunur?

Ev sahibi olmak herkesin hayalidir. Ülkemizde kira öder gibi ev sahibi olmak mümkün. Çünkü devletin bu konuda atmış olduğu önemli adımlar bulunuyor. Biraz konut sektörünü canlandırmak, biraz da kiracı sayısını düşürmek için düzenlenen bu uygulama sayesinde şuana kadar binlerce kişi ev sahibi oldu. Elbette sözünü ettiğimiz uygulama TOKİ. Ancak bunun dışında da kira öder gibi ev sahibi olmak mümkün. Bu noktada devreye bankaların konut kredileri girmekte. Konut kredisi çeken kişiler, bankalara olan borçlarını 10 ya da 20 yıl vadeye bölmek sureti ile ev satın alabiliyor.

TOKİ uygulaması ile banka konut kredisi uygulaması arasında fark bulunuyor. Öncelikle bankaların konut kredisi faiz oranlarının daha yüksek olduğunu iletmekte fayda var. Yani bankadan konut kredisi çeken bir kişi kira öder gibi ev sahibi olabiliyor, ancak toplam geriye ödenen rakama bakıldığında çok daha yüksek rakamlar söz konusu oluyor. TOKİ ise bir devlet yapılanması olduğu için orta ve düşük gelirli ailelere hitap ediyor. Dolayısıyla bu uygulamadan ev sahibi olmak çok daha avantajlı oluyor.

TOKİ Başvuru Şartları Nelerdir?

Eğer kira öder gibi ev sahibi olmak için TOKİ yapılanmasını tercih edecekseniz, bunun için yerine getirilmesi gereken bazı şartlar bulunuyor. Bunlar;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak ve minimum 1 yıldır başvuru yapılan il sınırları içinde ikamet ediyor olmak,
  • 3+1 konut alımı için 18 yaşını doldurmuş olmak,
  • 2+1 konut alımı için 25 yaşını doldurmuş olmak,
  • 2+1 konut alımı için başvuru yapacak olan kişilerin hane halkı gelirinin, İstanbul içinde ise 4.800 TL’yi, İstanbul dışında ise 4.500 TL’yi geçmemiş olması gerekmektedir.

Tüm bu şartları yerine getiren başvuru sahipleri, başvuru yaparken Halk Bankasına 2+1 için 500 TL, 3+1 için 1000 TL para yatırmak durumunda. Eğer çekiliş sonrası konut kendilerine çıkmaz ise bankaya başvuru yapmak sureti ile paralarını geri alabilirler. Yine söz konusu proje vaktinde yapılmaz ise çekilişe katılanlar paralarını alarak çekilebilirler. Proje iptal olursa da başvuru sahiplerine yatırdıkları tutarlar iade edilmektedir.

Konut Kredisi Başvuruları

Kira öder gibi ev sahibi olmanın diğer bir yolu da bankadan konut kredisi çekmektir. TOKİ için gerekli şartları yerine getirmemiş olanlar, bankaların sağladıkları konut kredileri sayesinde de ev sahibi olabiliyor. Bazı bankalar konut kredisi faizlerini 2018 – 2019 yılları içerisinde yüzde 1’in altında kullandıracağını da duyurmuştur. Tabi bu konut kredilerine ek olarak dosya masrafı, sigorta bedeli de kişiden her yıl tahsil edilmektedir. Bunun dışında konut kredisi başvuru şartları ise şöyledir;

  • Başvuru sahibinin yeterli bir gelire ve sigorta geçmişine sahip olması,
  • Başvuru sahibinin, banka talebi doğrultusunda ipotek ya da kefil göstermesi,
  • Satın alınacak olan evin kat mülkiyetinin bulunması,
  • Başvuru sahibinin kredide söz konusu faiz ve masrafların tümünü kabul ediyor olması,
  • Konutun eksper değerinin yüzde 80’i kredi olarak sağlanmaktadır. Dolayısıyla başvuru sahibinin bu rakamdan kalan tutarı peşin olarak sağlaması gerekmektedir.

Burada önemli olan tıpkı TOKİ uygulamasında olduğu gibi kişinin hane halkı geliridir. Yani konut kredisi çekecek olan kişi, kendi gelirine ek olarak aynı hanede yaşadığı eşinin, annesinin, babasının, kardeşlerinin ya da akrabalarının gelirlerini de bankaya sunabilir. Banka kredisi ile kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenler, diledikleri il ve ilçe sınırlarında, diledikleri konutu kredi ile satın alabilirler. Herhangi bir ikamet şartı bulunmaz. Ancak konutun kat tapusunun olması şarttır.