Konut Kredisi Kullanabilmek İçin Ev Kaç Yıllık Olmalıdır?

Konut kredisi ev sahibi olmanın en mantıklı ve avantajlı yoludur. Çünkü bu krediler hem bankalar tarafından sağlandığı için güvenlidir, hem de kira öder gibi ev sahibi olunmasına yardımcı olur. Günümüzde ev satın almak isteyen ancak bunun için yeterli nakdi bulunmayan kişiler, satın alacakları evler için kredi yoluna başvurabiliyor. Bankalar uygun koşullar yerine getirildiği takdirde bu kişileri finanse eder ve konut alımına destek verir. Kişinin konut kredisi kullanabilmesi için hane halkı gelirinin, kullanacağı kredi ödemeleri ile doğru orantılı olması şarttır.

Konut kredisi kullanabilmek için yerine getirilmesi gereken bazı şartlar söz konusu. Bu şartları bir kısmı tüketici tarafından, bir kısmı da satın alınacak konut tarafından sağlanmalıdır. Tüketici kişi öncelikle bu krediyi kullanabilmek için yeterli bir hane halkı gelirine ve kredi notuna sahip olmalıdır. Aynı zamanda çekilmiş çok yüklü kredilerinin de bulunmaması gerekir. Satın alınacak olan evin inşa tarihinin de 20 yılı aşmamış olması gerekir. Bankalar 20 yaşından daha büyük evlere konut kredisi kullandırmayı uygun bulmazlar.

Konut Kredisinde İstisnai Durumlar

Konut kredilerinde, bankanın konut üzerine ipotek koymasının amacı, borçlu borcunu ödemediği taktirde satıp alacağını tahsil etmesidir. Bu sebeple konut bedelinin yüzde 80’i kadar kredi ödemesi sağlar ki konut piyasasındaki dalgalanmalardan etkilenmesin. Dolayısıyla bankaların aslında 20 yaşından büyük konutlara kredi vermemesindeki temel amaç da budur. Yani banka çok eski yapıları finanse ederek risk almak istemez. Ancak bunun bazı istisnai durumları söz konusudur.

Banka konut kredisi verirken, konutun bulunduğu konumuna, mevkiine, toplu taşımaya olan uzaklığına, asansörünün bulunup bulunmadığına, yapımında kullanılan malzemeye, lokasyonuna bakar. Dolayısıyla bina ya da müstakil ev 20 yaşını geçmiş olsa dahi, eğer iyi bir konumda, değer görecek bir lokasyonda bulunuyor ve yeni görünen bakımlı bir bina ise konut kredisi kullanımına uygundur. Banka bu aşamada risk almak istemediği için ince eleyip sık dokur. Gerekirse birkaç kez eksper de yönlendirebilir. Hatta eksper değerinin yüzde 80’inden ziyade, yüzde 60 hatta 50’lerine kadar kredi kullandırabilir.

Proje Aşamasındaki Eve Kredi

Bir de evin henüz yapılmamış olduğu durumlarda konut kredisinin nasıl kullanılacağı sorulan sorular arasında bulunuyor. Öncelikle proje aşamasındaki bir eve konut kredisi çıkabilmesi için, proje sahibi ile banka arasında bir anlaşmanın bulunuyor olması gerekmektedir. Bu anlaşmaya başlı olarak banka konut kredisini onaylar ve kişiyi finanse eder.

Eğer konut proje aşamasında değil, tapusu çıkmış kaba inşaat halindeyse, banka büyük oranda bu konut için kredi kullandırımı yapacaktır. Çünkü tapusu çıkmış olan bir evin oda sayısı, yapımında kullanılan malzeme, metrekaresi ve lokasyonu belirlenmiştir. Bu nedenle düşük risk arz etmektedir.

Konut Kredisi Alırken Dikkat Edilecekler

Konut kredisi alırken tüketicinin de dikkat etmesi gereken bazı noktalar bulunuyor. Örneğin iyi bir lokasyonda bulunan 0 evler için bazı bankaların konutun bedelinin tümüne kredi verdiği unutulmamalıdır. Yani tüketici eğer hiç peşinatı yok ise bu bankalardan 0 daireler için kredi kullandırabilir. Bunun yanı sıra konut kredisi çekecek olan kişi, bir başka taşınmazı ipotek göstermek sureti ile de yeni satın alacağı konutun tamamı için kredi kullanabilir.

Bankalar üzerinde ipotek bulunan konutlar için de kredi verebilmektedir. Ancak bu ipoteğin devam eden bir konut kredisinden kaynaklı olması gerekmektedir. Şerh işlemleri doğrultusunda koyulan ipotek bu anlamda geçerli sayılmaz. Eğer kredi nedeniyle evin üzerinde ipotek bulunuyor ise, bankalar aralarında yazışma sağlayacak bu konutu yeni alıcısı için yeniden finanse edebilir.