Kredi Kartı Faiz Oranları

Kredi kartı faiz oranları kart kullanıcılarının yakinen merak ettiği konulardan biri. Çünkü bu kartlara alışveriş ve gecikme faizi olmak üzere iki farklı faiz uygulaması yapılmakta. Üstelik bu faizler sürekli değişmektedir. Kredi kartı kullanıldıktan sonra, kesilen ekstre için kart sahibine bir ödeme periyodu sunulur. Kişi son ödeme tarihi olarak da bilinen bu süreçte kartın kesilen ekstre borcunu ödemekle yükümlüdür. Ayrıca ekstre borcunun bir de asgari ödeme tutarı bulunur ki, eğer ekstre borcunun tamamı ödenemez ise bu asgari tutar ödenmelidir. Eğer asgari tutar ödemesi de yapılmaz ise kart gecikmeye düşecek ve takibe alınacaktır.

Kart kullanıcısının kredi kartı faiz oranları hakkında merakı bulunuyor ise öncelikle bu ekstre borcu ve asgari ödeme tutarı arasındaki farkı bilmelidir. Çünkü kredi kartı harcamalarına yansıtılan faizler bu iki kıstasa göre değişmektedir. Tabi yabancı para cinsinden yapılan harcamalar için hem alışveriş faizinin, hem de gecikme faizinin daha yüksek olduğunu unutmamalısınız. Örneğin ekstre borcu 1000 TL olan bir kişinin ortalama asgari ödeme tutarı 300 – 400 TL şeklinde değişir. Kişi eğer 1000 TL’yi ödeyemeyecek durumda ise kartın gecikmeye düşmemesi için asgari rakamı ödemelidir. Bu durumda;

  • Ekstre borcunun tamamını ödeyen bir kart kullanıcısına faiz yansıtılmaz,
  • Ekstre borcunun asgarisini ödeyen bir kişiye, ekstre borcundan kalan kısım için alıveriş faizi uygulanır,
  • Ekstre borcunun hiçbirini ödemeyen bir kişiye, asgari tutar üzerinden gecikme faizi, geri kalan tutar üzerinden alışveriş faizi uygulanır. Yani 1000 TL’nin 300 TL’si için gecikme faizi, geri kalan 700 TL’si için de alışveriş faizi uygulanacaktır. Bu yansıma yeni ekstre kesilinceye kadar devam edecek ve bu süreçte yansıtılan tüm faiz yeni ekstrede ödenmeyi bekleyecektir.

2019 Kredi Kartı Faiz Oranları

Kredi kartı faiz oranları her yıl olduğu gibi bu yıl da değişikliğe uğradı. Merkez Bankası bu yıl uygulanacak kredi kartı faiz oranlarını aktardı. Buna göre 1 Nisan 2019 tarihi itibari ile aylık azami akdi faiz oranı yüzde 2.15 olabilecek. Gecikme faiz oranı ise aylık azami yüzde 2.65 olabilecek. Elbette bu rakamlar TL harcamaları için geçerlidir. Eğer kişi yabancı para cinsinden harcama yapar ise aylık azami akdi faiz oranı yüzde 1.72 ve gecikme faizi de yüzde 2.22 olabilecektir.

Genellikle kredi kartlarından nakit avans çekmek isteyen kişiler kredi kartı faiz oranları ile daha yakından ilgileniyor. Bu noktada kredi kartı faizleri ile tüketici kredilerinin faizleri birbiri ile karşılaştırılmalıdır. Çünkü kredi kartı faiz oranları genellikle tüketici kredilerinden daha yüksek olmaktadır. Bu tip durumlarda nakit ihtiyaçlarının karşılanması için tüketici kredisi kullanmak daha doğru ve mantıklı bir adım olacaktır.

Kredi Kartı Faiz Kontrolü

Bazı kart kullanıcıları ekstre kesim ve son ödeme tarihlerini takip etmekte zorlandığı için ay sonlarında ekstrelerinde faiz ödemesi görebilirler. Aslında düzenli şekilde ödenen bir ekstreye hiçbir şekilde faiz yansıması gerçekleşmez. Ancak günü geçmiş tüm borçlar için bankanın faiz yansıtma hakkı saklıdır. Dolayısıyla ekstrede faiz ödemesi görmemek için ekstre kesim ve son ödeme tarihinin takip edilmesi şarttır.

Ekstre borçlarının takibinde zorlanıyorsanız otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Yani ekstreniz kesildikten sonra, hesabınızdaki paradan otomatik olarak ödenir. Bu durumda herhangi bir alışveriş ya da gecikme faizi ödemek durumunda da kalmamış olursunuz. Hatta A bankasında bulunan bir kredi kartı için B bankasından da otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Görüldüğü üzere kredi kartı faiz oranları aylık ekstre borcunuzdan çok daha fazlasını ödemenize neden olacaktır.