Kredi Kartı Kullananlar Dikkat, Son Gün 31 Aralık 2018

Kredi Kartı Kullananlar Dikkat, Son Gün 31 Aralık

Bankalar, bireyleri kredi kartı kullanımına teşvik etmek ve harcama sayısını arttırmak amacıyla onlara bir takım kampanyalarla birlikte özel avantajlar sunmakta. Bu avantajların başında da kredi kartı puanı olarak tanımlanan ve yapılan harcamalar doğrultusunda kazanılan harcama limitleri geliyor. Birçok banka, kredi kartı kullanıcılarına yapılan alışverişlerle birlikte belli oranda kredi kartı puanı kazanma şansı sunuyor. Kart kullanıcıları, kredi kartı puanlarını market, gıda ve giyim alışverişlerinde kullanarak harcamalarını kazanca dönüştürüyor.

Kredi kartı kullanıcılarının çoğu, kredi kartlarında biriken bu puanlardan habersiz. Ne var ki kredi kartı puanlarının da banka tarafından belirlenen bir kullanım süresi var. Kredi kartı başvurusunda bulunduğunuzda kredi kartı başvuru ve bilgilendirme formlarında kredi kartı puanlarının 1 yıl içerisinde kullanılması gerektiği yazmaktadır. Bunun yanı sıra her ay banka tarafından gönderilen kredi kartı ekstrenizde de bu ibareye rastlayabilirsiniz. Ne var ki birçoğumuz bu gibi uyarılara pek fazla dikkat etmiyor ve böylesine önemli konularda bilgi sahibi olmaktan yoksun kalıyoruz.

Yukarıdaki bilgilerden yola çıkarak 2018 kredi kartı puanlarının son kullanım tarihinin 31 Aralık 2018 olacağını söylememiz mümkün. 2018 yılında alışveriş ve harcamalarınızdan kazanmış olduğunuz kredi kartı puanları, 31 Aralık 2018 gecesinde sıfırlanacak ve 2019 yılında yeniden birikmeye başlayacak. Kredi kartınızdaki puanları en geç bu tarihe kadar harcamanız büyük önem arz etmekte. Bankalar, bu ve benzeri durumlarda herhangi bir duyuru yapmamayı tercih ederler; zira kullanılacak puanlar banka gelirlerinden karşılanmaktadır. Milyonlarca kredi kartı kullanıcısı olduğunu düşünürsek kredi kartı puanını kullanmayan her kart kullanıcısı, bankanın gelir kalemlerindeki düşüşe engel oluşturuyor diyebiliriz. Bankaların böyle bir uyarıda bulunmaması, bireylerin puan harcama tarihlerini unutmalarının altındaki en önemli etken olarak dikkat çekiyor.

Kredi kartınızda bulunan puanları en geç 31 Aralık gecesine kadar kullanmanızı ve size tanınan bu haktan en geniş şekilde yararlanmanızı tavsiye ederiz. Aksi takdirde 1 Ocak 2019 tarihinde kredi kartı puanınız 0 olarak görülecektir. Bu uyarıyı çevrenizdekilere de yapmalı, onların da kredi kartı puanlarını kullanmalarına olanak sunmalısınız. Birçok kart kullanıcısı, kredi kartında biriken onlarca TL’den bihaber olup yıl sonu geldiğinde bu puanları kullanmayı unutmakta ve tüm bu puanlar, kredi kartını veren bankaya kâr olarak yansımaktadır.