Kredi Kartı Nasıl Kapatılır

Kredi Kartı Nasıl İptal Ettirilir

Kredi Kartı İptal Ettirme İşlemi Nasıl Yapılır?

Birçok kişi hayatının belirli dönemlerinde ekonomi durumunu göz önünde bulundurarak kolaylık sağladığı için kredi kartı kullanıyor. Ancak bir süre sonra bu kartı kullanmak istemiyor olabilirsiniz. İstediğiniz her zaman kredi kartı sözleşmenizi tek taraflı olarak feshedebilirsiniz. Tabi ki bu durum kredi kartınızı tamamen iptal etmek istediğiniz zamanlar için geçerlidir. Eğer kredi kartınızı sadece kullanıma kapatmak istiyorsanız bu işlem farklıdır ve daha kolaydır.

Kredi Kartını Kullanıma Kapattırmak

Kredi kartınızı düşürdünüz, çalındığından şüpheleniyorsunuz veya her ne sebeple olursa olsun kartınızı kullanıma kapattırabilirsiniz. Bunun için bankanızın müşteri hizmetlerini aramanız yeterlidir. İlgili banka personeli size yönelteceği güvenlik sorularından sonra talebinizi alacak ve o anda kartınızı kullanıma kapatacaktır. Müşteri hizmetlerini aramanın dışında birkaç yol daha vardır. Bunlar da bankanızın internet bankacılığı veya mobil uygulamalarıdır. Sisteme giriş yaptıktan sonra ”kart iptali” seçeneğine tıklayarak kartınızı kullanıma kapatabilirsiniz. İçiniz rahat olsun, kartınız çalınmış dahi olsa artık işlevini gerçekleştiremez. Siz ise böyle bir durumda yeni bir kart talebinde bulunabilirsiniz. Kartınız 15 (on beş) gün içerisinde adresinize teslim edilecektir.

Kredi Kartını Kalıcı Olarak İptal Ettirmek

Kredi kartı borcu ödemekten sıkıldınız, sürekli bu yoğun finans durumuyla uğraşmak canınızı sıkmaya başladıysa kredi kartınızı kalıcı olarak kapatmak isteyebilirsiniz. Çoğu banka müşteri kaybetmemek için kart kapatma taleplerini reddetmek veya ertelemek ister ve bu sebeple size birçok kampanya teklif ederler ama istemiyorsanız bu sizin yasal hakkınız istediğiniz zaman kartınızı kapattırma talebinde bulunabilirsiniz.

Bunun için direkt olarak bir dilekçe ile banka şubesine gidebilirsiniz. Ama uğraşmak istemiyorsanız bazı bankalar bu işlemi telefon bankacılığı ile de yapabiliyorlar. Bankanızın müşteri hizmetlerini arayıp kartınız ile ilgili iptal ettirme talebinde bulunabilirsiniz. Yalnız bunun için kartınıza ait bir borç bulunmaması gerekiyor. Aradığınızda yine birkaç güvenlik tedbirinden sonra talebinizi alacaklardır ama öncesinde muhakkak sizi caydırmak için fırsat sunacaklardır. Eğer kartınızı kapatmaktan vazgeçerseniz bu fırsatları değerlendirebilirsiniz ama kapatmakta kararlıysanız bunu belirtmeli ve gerekli işlemlerin yapılmasını talep etmelisiniz. Böyle bir durumda banka personeli kart iptali talebinizi alacaktır ve kartınız 7 (yedi) gün içinde kapatılacaktır. Bu 7 (yedi) gün boyunca kartınızın muhafazası size aittir. Bu sürenin sonunda kartınızı imha edebilirsiniz.