Kredi Notu Nasıl Yükseltilir? – Kredi Notu Yükseltme

İhtiyaçlarımız doğrultusunda öncelikli olarak tercih ettiğimiz bankalar, bizlere finansman imkanı vermektedir. Finansman verirken bazı değerlendirme sürecini de aktif eden bankalar, almak istediğimiz herhangi bir araca veya gayrimenkule sahip olmamıza öncülük etmektedir. Bu konuda karşımıza kredi notu diye bir kavramın çıktığını sizlere söylemek isteriz ve bu kavramı gören kişiler, kredi notu nasıl yükseltilir, kredi notu yükseltme gibi detayları araştırmaktadır.

Kredi notları bankaların KKB üzerinden görüntüledikleri bir puanlama olarak geçmektedir. Sizlerin bankalar ile aranızda geçen ödemeler, harcamalar, kredi ürünlerinin kullanımı vb gibi detaylar üzerinden kredi notunuz oluşmaktadır. Daha sonra bu oluşan sistem, KKB üzerinden kredi notu olarak geçmektedir. Bazı durumlarda kredi notu sekmeye uğramakta ve sizlerin kredi alma sürecinizi zora sokmaktadır. Peki nedir bu kredi notu, nasıl yükselir, nasıl düşer, kredi notu nasıl sorgulanır vb gibi sorulara detaylı olarak cevaplar verelim.

Kredi Notu Sorgulama 2019

Kredi notu sorgulamasının bankalar ücretsiz olarak yaparken, bireylere ufak bir miktar karşılığında Findeks ekranları üzerinden sunulmaktadır. Findeks’e giriş yapmanız ve istenilen bilgileri doldurmanız durumunda tamamen ücretsiz sorgulama yapabiliyorsunuz. Kredi notu öğrenme işlemi yaptıktan sonra geçmiş dönemdeki tüm harcamalar, işlemler vb gibi detaylar sorunsuz olarak gözükmektedir. Bununla beraber piyasadaki birçok öncü banka belirli bir ücret karşılığında sizlere Kredi notu sorgulama ekranını açmaktadır. Bankanın internet bankacılığı alanından sorgulamanızı yapabilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Yükselir? Ücretsiz Kredi Notu Yükseltme

Kredi notunuz düşükse ilk olarak uygulamanız gereken adımlar bulunmaktadır. Kredi notu yükseltme için ilk olarak yapacağınız şey bir kredi kartı kullanmaktır. Kredi kartı kullanımı sonucunda ve bunu da düzenli ödemeniz ile beraber kredi notunuz yükselmeye başlayacaktır.

Eğer çekmiş olduğunuz bir kredi varsa bunu mutlaka düzenli olarak ödeyiniz. Kredi notu yükseltme için kredi ve kredi kartı ödemeleri son derece önemli bir kavram olarak karşımıza çıkıyor.

Kredi kartı veya kredi başvurusu yaptınız ve cevap olumsuzsa, bir daha başvuru yapmayın. En az 6 ay süreyle beklemenizi öneririz. Çünkü kredi notu yükseltme için sıklıkla kredi ürünleri başvurusu yapmanız ve ret yanıtı almanız kredi notunuzu bir hayli düşürecektir.

Hesaplarınızda paralarınızın giriş çıkışı önemli. Sürekli olarak banka hesaplarına para giriş çıkışı olsun. Aynı zamanda otomatik ödeme talimatı da kredi notunun yükselmesindeki en büyük etkenlerden birisidir.

Ücretli olarak destek almak istiyorsanız eğer, Findeksaracını kullanabilirsiniz. Finansal yetkili danışmanları belirli bir ücret karşılığında sizlerin kredi notunu yükseltebilmesi için hizmet vermektedir ve kredi notu yükseltme için taktikleri sizlere sunmaktadır.

Kredi Notum Neden Düşük? Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi notu bankalara yönelik yapacağınız herhangi bir olumsuz adımda direkt olarak sekmeye uğrayacaktır. Kredi notu yükseltme için araştırma yapan kişiler genel olarak kredi notlarının düşük olduğu görebilirler. Bunun nedenleri ise farklı sebeplere bağlı olarak değişkenlik göstermektedir.

Kredi çektiniz ve bu kredileri de düzensiz olarak ödemeniz durumunda, kredi notunuz düşüşe geçecektir. Mutlaka düzenli ödeyiniz.

Kredi kartınızın ödemelerini 1-2 ay geç yapıyorsanız, kredi notunuz düşer. Bu yüzden mutlaka kredi kartınızın hiç olmazsa asgari ödemelerini sorunsuz olarak yatırmanızı öneririz.

Bankalara kredi veya kredi kartı başvurusu yaptınız ve sürekli olarak olumsuz cevap alıyorsunuz. Bu durumda kredi notu düşmeye başlar. Bu yüzden en az 6 ay dolduktan sonra başvuru yapınız.

Yasal takip süreci başladı, avukatlık oldunuz veya icra geldiyse, kredi notunuz dipleri görecek ve en riskli müşteri grubunda yer alacaksınız. 5 yıl süreyle kara listede yer alacağınız için bu süre boyunca kredi almanız zor olacaktır.