Kredi Notu Öğrenme- Kredi Notu Sorgulama

İhtiyaçlarımız doğrultusunda nakit finansman desteği sağlamak için öncelikli olarak bankaları tercih ediyoruz. Bankalar vatandaşlarımıza ya da kurumsal şirketlere destek sağlayan finans kuruluşları olarak geçmektedir. Piyasadaki aktif birçok banka kredi vermek için bazı kredi kampanyalarını aktif ediyor ve vatandaşlara uygun kredi imkanı sağlıyor. Kredi kampanyalarına ek olarak kredi notu kavramı da hayatımıza girmiş durumda. Ayrıca kredi notu sorgulama ve kredi notu öğrenme nasıl yapılır tarzı sorular da boy gösteriyor.

Kredi notu genel olarak vatandaşlara kredi verirken dikkat edilen ilk unsur olarak dikkat çekmektedir. Bankalar vatandaşlara kredi vermeden önce ilk olarak kredi notuna ve daha sonra düzenli geliri olup olmadığına bakmaktadır. Bu sebepten dolayı kredi notu oldukça önemli bir kavram durumuna geldi.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Kredi notu KKB tarafından tutulan ve vatandaşlara belirli bir ücret karşılığında sunulan bir puanlama sistemidir. Genel olarak kredi notu sorgulama işlemi Findeks tarafından yapılmaktadır.Ücretinizi ödedikten ve bilgilerinizi girdikten sonra, sorgulama ekranında sizlerin kredi notu çıkacaktır. Aynı zamanda bu ekran üzerinde geçmiş dönem içerisindeki ödemelerinizi, borçlarınızı vb gibi tüm detaylara da ulaşabiliyorsunuz.

Kredi notu sorgulaması yapmanızın devamında isterseniz bu konuda ücretli destek alabilirsiniz. Müşteri yetkilileri finansal anlamda birçok bilgiye sahiptirler ve kredi notunuzun iyileştirme sürecinde sizlere yardımcı olmaktadır. Ücret ödemesi yaptıktan sonra destek alabiliyor ve kredi notunuz hakkında çok detaylı bilgilere erişim sağlayabiliyorsunuz.

Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Bankalar kredi notu değerlendirmesi için KKB ile ortak bir ekran üzerinde çalışmaktadır. İlk olarak bankaya gittiğiniz zaman sizlerden kimlik talep edilir. Bunun nedeni T.C kimlik doğrulaması ve kredi notu sorgulama ekranının açılmasından dolayıdır.Kimlik numaranız ile giriş yapan banka yetkilisi, sizlerin kredi notuna bakarak bir değerlendirme yaparlar. Eğer krediye uygunluk alacağı düşünülürse, kredi başvurusu yapılır.

Kredi notları 1 ile 1900 arasında puanlama sistemine sahiptir ve her birey bu puanlamanın içerisinde yer alır. Geçmiş dönemde herhangi bir kredi kartı veya kredi ürünleri kullanmamış bireyler kredi notu sorgulama yaptığı zaman, puanlarını 0 olarak görürler. Herhangi bir kredi ürünü kullanmayan vatandaşların, kredi notu henüz oluşmaz. Bu sebepten dolayı kredi notunuzun oluşmasını istiyorsanız, kredi ürünleri kullanmanız gerekiyor.

Findeks Kredi Notu Hesaplama

Findeks üzerinden sorgulama yapıldığı zaman ekranda 1 ile 1900 arasında bir puan çıkacaktır. 0 ile 699 arasında puan olan kişiler çok riskli olarak geçerler ve kredi almaları söz konusu değildir. 700 ile 1099 arası müşteriler orta riskli olarak geçer ve kredi alması için ipotek ve kefil istenebilir. 1100 ile 1499 arasında kredi notu olanlar az riskli olarak geçer ve maaşları iyiyse kredi alabilir fakat çoğu banka kredi imkanı tanımaz. Kredi notu sorgulama yapan ve 1500 ile 1699 arasında kredi notu olan kişilerin sicili iyi olarak çıkar ve her bankadan kredi çekebilir. 1700 ile 1900 arasında kredi notu olanların sicili çok iyidir ve istediği tutarlara kadar maaşlarına bağlı olarak kredi alabilmektedir.

Kredi notunuz düşük ve yükseltmek istiyorsanız, aşağıdaki adımları uygulamanızı öneriyoruz.

-Geçmiş dönemde kredi kartı borçlarınız varsa bunları kapatınız.

-Otomatik ödeme talimatı veriniz.

-Banka hesaplarınız arasındaki para giriş-çıkışı sürekli olmalı

-Kredi kartı kullanımını düzenli yapınız ve ödemelerini de mutlaka zamanında yatırınız.

-Gecikmeye giren kredilerinizi düzenli ödeyip, imkanınız varsa kapatınız.

-Çok sık kredi başvurusu yapmayınız. Sık kredi başvurusu yapmak, olumsuz etkiliyor.