Öğrencilere Müjde, KYK Borçları Silinecek

Öğrencilere Müjde, KYK Borçları Silinecek

KYK tarafından öğrencilere geri ödemeli olarak verilen burslar, mezun olduktan sonra deyim yerindeyse başa dert oluyor. Öğrencilik döneminde ileride nasılsa ödenir mantığıyla alınan geri ödemeli burslar, okul bittikten sonra birçok kişinin mağdur olmasına sebep oluyor. Mezun olduktan bir süre sonra ödemelerine başlanan, ödenmemesi durumunda haciz kaydına kadar birçok yasal yaptırıma sebep olan KYK borçları, birçok farklı yoruma da sebep oluyor. Bunlardan belki de en çok duyulanı evlenince KYK borcunun silindiği şeklinde. Peki, evlenince KYK borcu ne olur? Evlenenlerin KYK borcu silinir mi? KYK borcunun silinme şartları nelerdir? Tüm detaylar yazımızda.

 

Evlenince KYK Borcu Silinir mi?

Üniversite döneminde KYK borcu olan kişilerin evlenmesi durumunda borçlarının silindiği söyleniyor; ne var ki bunun hukuki hiçbir dayanağı bulunmamakta. Üstelik kimileri öğrencilik döneminde evlenilirse borçların silindiğini beyan etmekte. Kimileri de KYK borcunun silinmesi için evlenenlerden her ikisinin de KYK borcunun bulunması gerektiğini savunuyor. Öğrenciler arasında da büyük bir muammaya sebep olan bu durum, daha önce TBMM’de bile konuşuldu; fakat şuana kadar resmi olarak uygulanmadı. Öğrenciler, bu konunun tekrar gündeme gelmesiyle birlikte büyük bir heyecan yaşamaya başladı. Çünkü 2019 yılında KYK borçlarının silinmesiyle ilgili çok önemli kararlar alınacak. Daha önce bu konuda bir takım çalışmalar yapıldığı bilinmekteydi; fakat resmi olarak somut bir karar alınmamıştı. 2019’da yapılacak yerel seçimler sonrasında KYK borçlarının silinmesi konusu yeniden meclis gündemine taşınacak.

 

2019’da KYK Borçları Silinecek mi?

2018 yılı gayrimenkulden vergi borçlarına, bedelli askerlikten sicil affına kadar birçok alanda bazı imtiyazlara sahne oldu. KYK borcu silinecek mi diye bekleyen yüzbinlerce öğrenci de bu gibi konuların yakın takipçisi durumundaydı. KYK borçlarının silinmesiyle ilgili bir karar 2018 yılında ne yazık ki alınmadı. Yalnızca vergi affı kapsamında KYK borçlarına eklenen faizler kaldırılarak borçlulara yapılandırma fırsatı sağlandı. Binlerce öğrenci, faiz ödememek adına KYK borcunu yapılandırma yoluna gitti. Esas beklenen haber ise KYK borçları silinecek mi şeklindeydi. KYK borçlarının silinmesi konusu 2019 yılında meclise sunulacak. Elbette tüm KYK borçlarının silinmesi mümkün görünmüyor. Uzmanların görüşüne göre KYK borçlarının silinmesinde 2 farklı yöntem kullanılacak. Bunlardan birincisi daha önce çok kez gündeme gelen evlilik konusu. Buna göre üniversite döneminde resmi evlilik yapan öğrencilerin KYK borçları silinecek. Bu konuda henüz fikir yürütülemeyen konu ise evlilik yapılacak kişinin KYK borcu olup olmaması. Uzmanların bu konudaki görüşü de yazımızın başında belirttiğimiz üzere evlenen bireylerden her ikisinin de KYK borcu bulunması durumunda KYK borcunun silineceği şeklinde. Peki, KYK borcunu sildirmek için formalite evliliği yapanlar ne olacak? Buna göre evlilik sonrasında bu evliliğin formalite sınıfında görülmemesi için yasal bir süre uygulanacağı fikri ağır basıyor. Evlendikten sonra KYK borcu silinenler, evliliklerini belirli bir süre boyunca (örneğin; 5 ya da 10 yıl) hukuki olarak sonlandıramayacak. Bunun yasal zeminlerinin de araştırıldığı konuşuluyor.

KYK borçlarının silinmesi ile ilgili bir diğer görüş ise anaparadan düşüş yapılarak yeni bir yapılandırma fırsatı sağlamak üzerine. Uzmanlar, geri ödemeli KYK bursunu ödeyemeyen ve SGK’ lı bir işte çalışmayan mezunların yeni bir yapılandırma şansı elde edeceklerini, böylece sadece faiz yükünden değil, anapara yükünün bir kısmından da kurtulabilecekleri konusunda hemfikir.  

Şartlar ne olursa olsun yüzbinlerce öğrencinin kulağı hükumetten yapılacak KYK borcu açıklamasında. 2019 yılında KYK borcunun silinmesiyle ilgili beklentiler her zamankinden fazla olacak. Bu durumun farkında olan hükumet yetkilileri de meclise sunulacak teklif tasarısı üzerinde çalışıyor. Şartların ve hukuki dayanakların belirlenmesiyle birlikte kamuoyu gündemini uzun süre meşgul edecek gibi görünen KYK borçlarının silinmesi konusunda somut adımların atılması yüksek ihtimaller dâhilinde.