Peşinatsız Konut Kredisi Veren Bankalar

Yeni bir ev almak herkesin hayali fakat elinde herhangi bir şekilde nakit parası olmayan vatandaşlar peşinatsız konut kredisi veren bankalar tarzında araştırma yapıyor. Bankalar genel olarak alınan bir karar ile beraber artık peşinat olmadan konut kredisi imkanı sunmuyor. Yani evin belirli bir kısmına kredi alabiliyorsunuz. Bunun üzerine peşinatsız konut kredisi nasıl alınır, peşinat yok konut kredisi alabilir miyim tarzında araştırmalar yapılıyor. Yoğun araştırmalarımız sonucunda peşinat olmadan nasıl konut alınır sorusuna detaylı olarak cevaplar vereceğiz. Her ne kadar bankalar tamamına kredi olanağı sunmasa da, sizlere farklı alternatif yöntemlerini aktaracağız.

Peşinat Olmadan Konut Kredisi Almak

2011 yılına kadar evin tamamına konut kredisi veren bankalar, BDDK tarafından geçtiğimiz dönemler içerisinde alınan bir karar ile evin sadece %80’lik bir kısmına kredi olanağı sunmaktadır. Yine aynı kanunla beraber ticari amaçla işyeri açmak isteyenlere de, alacağı yerin %50’lik bir kısmına kredi olanağı veriliyor. Hiç peşinatı olmayan vatandaşlar doğal olarak bu durumdan kötü olarak etkilenmiş ve peşinatsız konut kredisi veren bankalar araştırması içerisine girmişlerdir. Hiç peşinatı olmayan bireyler için kredi veren bankalar konusunda ve peşinat olmadan konut kredisi nasıl alınır başlığı altında araştırmalarımızı sizlere aktardık.

Peşinat Olmadan Konut Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Günümüzde aktif olarak varlığını sürdüren hiçbir banka sizlere %100’lük bir kredi olanağı sunmuyor. Fakat bazı ekstra durumlar göz önüne alındığı zaman, sizler evin tamamına kredi alma hakkına sahip olabilirsiniz. Bankalar tarafından aranan şartları sağlamanız durumunda başta Akbank, Finansbank, Odebank, Garanti Bankası gibi bankalardan konut kredisi alabilirsiniz. Yüz de yüz konut kredisi nasıl alınır, bankaların talep ettiği şartlar nelerdir, peşinatsız konut kredisi veren bankalar sorularına detaylı olarak cevaplar verelim.

Peşinatsız Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Hiç peşinat talep etmeden bankalardan kredi almak son derece zordur çünkü bankalar ilk olarak evin ipotek değerlerine bakmaktadır. Altını kalın harflerle çizecek olursak eğer, alacağınız evin sizlerin üzerine olma şartı yoktur. Eşinizin ya da ailenizdeki bir bireyin üzerine olsa da sorun olmuyor. Yani eşinizin, dostunuzun veya akrabanızın üzerine kayıtlı olan bir taşınmazı ipotek göstererek, istediğiniz konut kredisini sorunsuz olarak alabiliyorsunuz.

Belirlenen kanun gereğince %70 ile %80 değer sonucunda sizlere kredi olanağı sunuluyor ve devamında geri kalan kısmı da, ihtiyaç kredisi çekerek kapatabiliyorsunuz. Şimdi kısaca sizlere bir örnek vermek gerekirse eğer, alacağınız evin değerinin 100 bin TL tutarında olduğunu düşünelim. Daha sonra bu değerin %75’lik kısmına konut kredisi aldınız yani 75 bin TL. Devamında geri kalan %25’lik bölümü ise bir başka taşınmaz değeri ipotek ettirerek çekebilirsiniz. Yani bir kısmını konut kredisi bir diğer kısmını da ihtiyaç kredisiyle alabiliyorsunuz. Doğal olarak, peşinatsız konut kredisi veren bankalar tarzında araştırmanız da çözüme kavuşuyor.

Peşinatsız Konut Kredisi 2019

Bankalar kredi başvurusu yapan bireylerin gelir, gider tablolarını inceler. Yani sahip olduğu kredi notu, maaş bordrosu gibi detayları kontrol eder. Bunun devamında SPK tarafından görevli olan Ekspertiz görevlisini sizlerin adresine gönderir. Bankalar tarafından görevli olan ekspertiz görevlisi şayet evin değerini yüksek gösterirse, siz evin tamamına kredi alabilirsiniz. Yani evin değeri 200 bin TL diyelim, ekspertiz görevlisi bunu 150 bin TL gösterirse, siz, peşinatsız konut kredisi veren bankalar aracılığı ile kredi almış olursunuz. Fakat bu son derece düşük ihtimaldir. Ekspertiz görevlisinin yakın bir akraba, eş, dost olması gerekiyor.