PTT Tarım Kart Başvurusu

Tarımda kalkınma faaliyetleri kapsamında, bankaların çiftçilere verdikleri desteğin ardı arkası kesilmiyor. Tabi bunların çoğu devlet destekli olmakla birlikte, çiftçilerin daha fazla üretim sağlamasına yönelik veriliyor. Çiftçilere destek veren bankalar dendiğinde akla ilk olarak Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank gelebiliyor. Ancak bu bankalar arasında PTT de bulunuyor. Her ne kadar çiftçilere destek anlamında adını sık duymuyor olsak da bu bankanın Tarım Kartı son yılların en çok rağbet gören ürünlerinden biri. PTT Tarım Kart Başvurusu PTT Bank şubelerinden yapılıyor.

PTT tarım kart, adından da anlaşılacağı üzere tarım alanındaki harcamaların rahat bir şekilde sağlanmasına yardımcı olan bir bankacılık ürünü. Üstelik bu kartın en önemli özelliği, ödemelerin hasat tarihine göre belirlenmesi. Yani bir kredi kartı ödemesi nasıl her ay yapılıyor ise, bu kartta da ödeme tarihleri hasat tarihleri olarak belirleniyor. Bu sayede çiftçi çok daha kolay bir ödeme planı ile karşılaşıyor. Tabi kartın ortak noktalarda kullanıldığını da bilmek gerekiyor.

PTT Tarım Kart Özellikleri

Bir çiftçi için hayati önem taşıyan harcamalar, bu kart ile yapılabiliyor. Örneğin bir hasat dönemi içerisinde en çok harcaması yapılan tohum, gübre, mazot, ilaç, yem, fidan, makine ve teçhizat ödemeleri bu kart sayesinde yapılabiliyor. Tabi PTT tarım kart başvurusu yapacak olan kişilerin merak ettiği diğer ayrıntı ise nakit avans çekilip çekilemeyeceği.

PTT tarım kart, yalnızca tarımsal alanda kullanılabilen bir kredi kartıdır. Bunun dışında herhangi farklı bir alanda alışveriş yapmak bu kartla mümkün olmayacaktır. Türkiye’de 5 bini aşkın şubesi ile, 458 kurum ile çalışan PTT ortak noktalarından yapılacak olan tarımsal alışıverişler için son derece avantajlı bir kredi kartı geliştirmiştir.

PTT Tarım Kart Avantajları

PTT tarım kart başvurusu yapacak olan kişiler öncelikle bu kartın avantajları hakkında bilgi sahibi olmak istiyor. İşte PTT tarım kartın kullanıcısına sunduğu avantajlar;

  • PTT tarım kart kullanıcıları, PTT şubelerinden ya da ATM’lerinden yapacakları herhangi bir işlem için komisyon bedeli ödemezler,
  • Büyük kolaylık sağlayan e – ticaret hizmetlerinden bu kart kullanıcıları da faydalanabilecek,
  • Hasat tarihi öncesi çiftçiler de kendileri için finans kaynağı bulmuş olacak,
  • Hasat tarihi öncesi çiftçiden ödeme talep edilmez,
  • Bu kartlar sayesinde çiftçilere toplamda 2.5 milyar TL nakdi yatırım sağlanmış olacak,
  • Çiftçilerin ihracata hız vermesine destek sağlanacak,
  • Bu kartı kullanan çiftçilere PTT aracılığı ile çok daha ekonomik faizli tarımsal kredilerden faydalanabilecek,
  • Çiftçilere nakdi olmayan 6 milyar TL’lik yatırımın önü açılacak,

535 bin tane kart, PTT tarım kart başvurusu yapacak olan kişilere yönlendirilmeyi bekliyor. Tabi bu karta dair, daha iyi hizmet verebilmek kapsamında çağrı merkezi oluşturma çalışmaları da devam etmektedir.

PTT Tarım Kart Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kooperatifler aracılığı ile yapılacak olan PTT Tarım Kart başvurusu için ilk adım, çiftçi kayıt sistemine kayıt olmaktır. Başvurunun kabul olmasının ardından kart kullanıcısına hemen yönlendirilecek ve avantajlardan anında faydalanılmaya hemen başlanacaktır. Ayrıca PTT dijital hizmetlerinden faydalanmak için de bu kart son derece cazip bir bankacılık ürünüdür. Kayıt yapıldıktan sonra PTT şubelerinden başvuru sağlanabilmektedir.

Bu tip tarım kartlarının oluşturulmasında ilk amaç elbette çiftçiyi finanse etmektir. Ancak bir diğer amaç da çiftçilerin en çok hangi alanlarda harcama yaptıklarını gözden geçirmektir. Bu sayede harcama yapılan alanlara ilişkin yeni çalışmalar sağlanarak, çiftçinin hammadde ve teçhizata daha kısa yoldan, daha ucuza kavuşması sağlanmaktadır. Temeldeki hedef ise tarım alanında yapılan ihracatın her yıl biraz daha artırılmasıdır.