Senetle Motor Nasıl Alınır?

Son zamanlarda senetle motor satın alma ritüeli çok sık araştırılır oldu. Aslında uzun zamandır bazı motor markalarının firma ya da satış noktaları ile yaptığı anlaşmalar kapsamında senetle motosiklet satışı yapılmakta. Buradaki amaç, motor satın almak isteyenlerin ancak bunun için yeterli nakit kaynağı bulunmayanların alışveriş yapmasını sağlamak. Özellikle 10 bin TL ve üzeri motorlar için daha sık kullanılan bu teknikte belli bir vade faizi de uygulanabiliyor. Ancak kredi gibi herhangi bir dosya masrafı ya da işlem ücreti alınmıyor.

Motor bazıları için bir tutkuyken bazıları için de iş gereği kullanılması gereken bir araçtır. Özellikle İstanbul gibi yoğun trafiğin söz konusu olduğu şehirlerde motor kullanmak büyük ölçüde zaman kazandırır. Ancak herkes motor satın alabilecek maddi güçte olmayabilir. Bankaların araç kredisi kapsamında kullandırılan motor kredileri de, yüksek kredi notu gerektiren ürünlerdir. Dolayısıyla sigortalı bir işi olmayan, yeterli nakit kaynağı olmayan, bankalardan kredi çekemeyen kişiler, senetle motosiklet alma yarışına girmiş durumda. Ancak bu uygulama her motor markası ya da firması için geçerli olmayabiliyor. İşte ayrıntılar.

Hangi Marka Motorlar Senetle Alınabilir?

Senetle motosiklet satın almak isteyenlerin merak ettiği diğer bir konu da hangi marka motorları satın alabilecekleri. Öncelikle senetle satışın her marka motorda geçerli olmadığı bilinmelidir. Bazı büyük markalar kullanıcılarına bu imkânı tanımaktadır. İşte senetle alınabilecek bazı motor markaları;

  • Yamaha,
  • Kanuni,
  • Bisan,
  • Honda,
  • YBR,
  • Mondial,

Senetle motor satışı yapılmaya başlandığından bu yana bankalardan kredi çekemeyen kişiler, kendi motorlarını satın alabilmeye başladı. Özellikle bu markaların daha çok iş motoru olarak kullanıldığını söylemekte de fayda bulunuyor.

Senetle Motor Nereden Alınır?

Nakit yerine senet karşılığında motor satın almak isterseniz, öncelikle çalışacağınız noktanın kesinlikle güvenilir olmasına dikkat etmelisiniz. Çünkü senet kıymetli bir evraktır ve yükümlülüğü oldukça fazladır. Dolandırıcılık işlemlerine karşı önlem alınmalıdır. İşte güvenli bir şekilde senetle motosiklet satın alınabilecek noktalar.

  1. Acar Motors

İstanbul, İzmir ve Antalya başta olmak üzere ülkenin dört bir yanında bayilikleri bulunan Acar Motors senetle motor satışı yapan önemli noktalardan biri. Ancak senetle motor satışını genellikle İstanbul’da bulunan bayiliklerinden gerçekleşmektedir.

  • Mutlu Evim

Kira öder gibi ev sahibi olmak isteyenlerin tercihi olan bu yapılanma da senetle motor satışı yapan noktalardan bir tanesi. Ancak yalnızca İstanbul içinde hizmet vermektedir.

  • MotoFinans

MotoFinans da yine senetle motor satın alabileceğiniz noktalardan bir tanesi. 36 aya kadar vade seçeneğinin de bulunması motor severleri ayrıca mutlu eden bir başka konu.

İstanbul’da bu yapılanmaların dışında senetle motosiklet satışı yapan noktalar bulunuyor. Ancak her yapılanmanın bu tarz bir vadeli satış yapmaya yetkisi bulunmuyor. Bu nedenle alışveriş yapılacak nokta özenle tercih edilmelidir. Mümkünse referanslar araştırılmalı ve yine mümkünse bankalardan kredi kullanılarak motor satın alınmalıdır.

Senetle Motor Satın Almak Güvenli Midir?

Bu yapılanmalar konusunda bilgi sahibi olan herkes senetle motor satın almanın güvenli olup olmadığını sorgulayabilir. Senetle motor satışı yapan yapılanmalar aslında markanın kendisi değil, markanın bayiliğini almış olan şahıs yapılanmasıdır. Bu nedenle uygulamanın güvenilirliği hakkında net bilgiler vermek doğru değildir. Hatta bu sektörde dolandırıcılık işlemlerinin de olduğunu söylemekte fayda bulunuyor.

Senetle motosiklet satın alacaksanız, öncelikle işlemi gerçekleştireceğiniz firma hakkında net bilgilere ulaşmalısınız. Yalnızca markaya aldanmamalı ve daha önce alışveriş yapmış kişilerden referans almalısınız. Ayrıca senet imzalama aşamasında, vade sonlarında uygulanacak toplam faize dikkat edilmeli ve gecikme faizi konusunda hassas davranmalısınız. Her ne kadar şahıs yapılanmaları olsa da bazı noktalar güvenli satışın adresi olmaktadır.