Sicili Bozuk Olan Emekliye Kredi

Sicili bozuk olan emekliye kredi konusu son zamanlarda çokça gündeme gelmeye başladı. Bankalar ile çalışan kişiler çok iyi bilecekleri bir durum var ki, ödemeler konusunda problem yaşamak sonrası için de sıkıntı oluşturuyor. Yani aldığı kredili ürünler için vaktinde ödeme yapmayan kişilerin, Kredi kayıt Bürosu’nda bulunan bilgileri düşüşe geçiyor. Puanın düşmesi de bu kişiyi bankalar nezrinde güvensiz yapıyor. Dolayısıyla sicili bozuk olmak ibaresi de aslında tam bu noktada ortaya çıkıyor. Bu sicilin düzelmesi 3 ile 5 yıl arasında bir süreç gerektirebiliyor.

Emekliler, genellikle bankaların kazanmak istedikleri, düzenli geliri olan kişilerdir. Ancak sicili bozuk olan emekliler için aynı şeyi söylemek doğru olmaz. Yine de sabit bir gelirleri olduğu için, sicili bozuk olsa da emekli bir kişinin yeniden kredi çekmesi daha kolay olacaktır. Tabi bu aşamada Sicili bozuk olan emekliye kredi sorunsalı ortaya çıkıyor. İşte detaylar ile yanıtı.

ONB Finansbank

Sicili kötü olanlar için avantajlı krediler sunan QNB Finansbank, adından da anlaşılacağı üzere bir Finansbank kuruluşudur. Sicili bozuk olan emekliye kredi olarak bir ürünü bulunmasa da, sabit gelirli müşterilerini geri çevirmemektedir. Bu bankanın şuanda ihtiyaç kredisi için uyguladığı faiz oranı yüzde 1.89. 20 bin TL kredi 36 ay vadede kullanıldığında aylık taksitler 819 TL oluyor. Toplamda geriye ödenecek tutar ise 29.582 TL’dir.

Burgan Bank

Burgan Bank da son yıllarda hızlı bir çıkış yakalamış olan bankalardandır. Üstelik her geçen gün müşteri sayısını biraz daha artırmakta da kararlıdır. Burgan Bank’ın faiz oranı yüzde 1.89. 20 bin TL kredi 36 ay vadede 29.478 TL olarak geri ödeniyor. Aylık taksitler ise 819 TL.

Garanti Bankası

Yüksek risk alma kabiliyeti sayesinde Sicili bozuk olan emekliye kredi veren bir başka banka da Garanti Bankası’dır. Bu bankanın faiz oranı ise 2.19. Yani 20 bin TL’lik kredi 36 ay vadede 31.278 TL olarak geri ödeniyor. Aylık ödemeler ise yaklaşık 866 TL. Üstelik bu kredileri 48 hatta 60 ay vadede kullanmak da mümkün.

Odeabank

Odeabank bireyselde olduğu kadar kurumsalda da oldukça başarılı bir banka. Üstelik her geçen gün ATM ve şube sayısı biraz daha artıyor. Odeabank ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 2.45. 20 bin TL kredi bu faiz oranı üzerinden kullanıldığında toplam 32.788 TL olarak geri ödeniyor. Aylık taksitler ise 908 TL oluyor.

Albaraka

Albaraka Bankası da yine düşük kredi notuna şans veren bankalardan bir tanesi. Üstelik faiz oranı da yüzde 2.30. 20 bin TL kredi aylık 884 TL taksitler ile toplamda 31.912 TL olarak geri ödeniyor. Bu bankanın özellikle emekli müşterilerine pek çok avantajı da bulunuyor. Bunun için şubeleri ile görüşmek gerekiyor.

Sicil Nasıl Düzeltilir?

Sicili konusunda problem yaşayan herkesin aklındaki soru bu sicilin nasıl düzeleceği. Sicili bozuk olan emekliye kredi veren bankalar aslında emekli müşteriler için bir şans oluşturuyor. Çünkü emekliler bu bankalardan kullandıkları kredileri düzenli ödedikleri takdirde sicilleri yükselişe geçiyor. Birkaç ay içerisinde Findeks üzerindeki iyileşmeyi gözle görmek de mümkün.

Diğer kişiler ise ellerindeki kredili ürünlere düzenli ödeme yaparak, otomatik fatura talimatı vererek, ATM’leri sık sık kullanarak, banka kartı ve kredi kartı ile alışveriş yaparak sicillerinin güncellenmesini sağlayabilirler. Ayrıca ödenmekte güçlük çekilen kredili ürünler için borç kapama kredisi kullanılabilir ya da yapılandırma da yapılabilir.