Sığır-İnek-Düve Hayvancılık Destekleri

Hayvancılık destekleri son yıllarda artarak devam ediyor. Devlet, özellikle tarım ve hayvancılık faaliyeti ile uğraşan çiftçinin daha iyi bir konuma geçmesi için sürekli olarak destekler veriyor. Çiftçiler, ağırlıklı olarak küçükbaş ve büyükbaş hayvanlarla birlikte aynı zamanda kümes hayvanları ve arıcılık konusunda da birçok destek alabiliyor. Bu destekler sayesinde bu üretim kollarının belirli bir kısmının desteklenmesi ve daha faydalı sonuçlar alınması sağlanıyor.

Bu bağlamda her bir hayvanla ilgili olarak farklı rakamlar ve farklı durumlar söz konusu. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından karar verilen destek durumuna göre nasıl bir hayvan desteği verilecek veyahutta bu hayvan desteğinin toplam maliyeti nedir? Bu tip noktalar karar verilerek desteklerin verilmesi sağlanıyor.

Büyükbaş Hayvan Üreticilerine Hayvancılık Destekleri Fırsatları

Hayvancılık destekleri konusunda Tarım Ve Orman Bakanlığı aracılığı ile verilen bu destekler sayesinde inek, sığır, dana gibi hayvanların rahatlıkla beslenmesi sağlanabilmektedir. Bu tip destekler her yıl hayvan başı sayısına göre bulunmaktadır. ÇKS’ye çiftçilerin kayıtlı olması gerekmekte ve bu kaydın akabinde her yıl olduğu gibi devlet desteği ödemeleri yapılarak hayvancılığın desteklenmesi ve daha da ileriye götürülmesi için çalışmalar sürdürülmektedir.

Kurul kararı ile alınan Dokap ve Kop kapsamında illere özel bir veritabanı oluşturulmuş bulunmaktadır. Bu veri tabanına kayıtlı olan sığırlarda, saf sütçü ırklarda doğum tarihi göz önünde bulundurularak belirli şartların yerine getirilmesi sayesinde destekler sağlanmaktadır. Hayvancılık yapan çiftçi bu anlamda hayvancılık destekleri ile başvuruda bulunmak istiyorsa gerekli kayıt işlemlerini gerçekleştirerek bundan sonra da bu desteklerden yararlanabilmektedir.

Aynı zamanda da devlet bu konuda Ziraat Bankası aracılığı ile farklı fonlar üzerinden değerlendirilerek hayvan kredisi olarak da proje kapsamında sunmaktadır. Burada sıfır faizli özel bir kredi sunularak hayvancılığın geliştirilmesi ve daha ön plana çıkartılması gibi bir durum söz konusu. Aynı zamanda bakanlık her yıl bu tip yetiştiricilik kapsamında çeşitli para hileleri de yapmaktadır. Bu tip durumlarda tabii ki belirli şartlar ve koşullar yerine getirilmelidir. Çiftçi de gerekli koşulları yerine getirdikten sonra bu başvuruları yaparak gerekli işlemin sonucuna ulaşabilmektedir.

Büyükbaş Hayvan Destekleri Nasıl Sunulur?

Hayvancılık destekleri farklı bağlamda sunulmaktadır burada genel anlamda sizlere özet geçmek gerekirse besicilik anlamında materyal anaç sığır desteklemesi, hayvan başına 350 TL olarak ödeme yapılarak başlamaktadır. Bundan sonrası durumda sütçü ile kombine Irklar ve aynı zamanda da melezler ile et melezleri hayvan başına anaç sığır olmak üzere 225 TL ödeme almaktadırlar. Sütçü ve kombine melez ile melezler anaç sığır soy kütüğü ilave hayvan başına da 70 TL’lik bir ödeme yapılmaktadır.

Etçi Irklarda da anaç sığır hayvan göz önünde bulundurularak hayvan başına 350 TL gibi bir ödeme yapılır. Bunların yanı sıra ıslah amaçlı süt kalitesinin destekleme projesi kapsamı altında yapılan ödemelerde de süt içeriğinin tespiti amacıyla İzmir, Ankara, Bursa, Balıkesir ve Tekirdağ illerinde her sığır başına 50 TL’lik bir ödeme yapılmaktadır. Bu dahilde çiftçi bu sonuçları rahatlıkla alabilir.

Küçükbaş hayvancılık yapacak olan genç çiftçiler de elbette ki proje kapsamında değerlendirmektedilrer. 40 küçükbaş hayvan yetiştiriciliği projesi de bu kapsamda sunulmaktadır. Hayvancılık destekleri bunlarla sınırlı kalmamaktadır. Devlet az önce de bahsettiğimiz gibi çeşitli kredilerle de hala hazırda çiftlik ve damı olan çiftçilere baş üzerine çıkarmak istedikleri dahilde büyükbaş hayvancılık kredisi sunmaktadır. Burada hayvanların ırkları belirlenmiş, damızlık süt sığırları olarak alabilecekleri hayvan kredi rakamları açıklanmış bulunmaktadır. Bu dahilde çiftçiler başvurularda bulunarak diledikleri takdirde farklı kredi ve desteklerden de yararlanarak daha tatminkar yatırımlar yapma şansına sahip olabilirler.