Tapu Üzerinde İpotek Varsa Ne Yapılır?

İpotek, bir taşınmaz üzerine koyulan rehindir. Genellikle banka kredisi ile alınan taşınmazlar üzerinde ipotek durumu olur ki en sık da ev alışverişlerinde tarafların karşısına çıkar. Bu tip durumlarda satıcı kişinin taşınmaza ait ipotek durumunu alıcıya iletmesi şarttır. Çünkü tapu aşamasında zaten bu ipotek durumu tarafların karşısına çıkacaktır. Tapu üzerinde ipotek olması elbette taşınmazın satışına engel bir durum teşkil etmiyor. Ancak bu işlemin bazı prosedürleri bulunuyor ve siz bu prosedürleri uygulamadan konutu ya da taşınmazı satın alamıyorsunuz.

Öncelikle alınacak evin ipotekli olması durumunda, ev için kredi çekilecek ise kredi çekilecek olan bankaya bilgi iletilir. Evin ipotekli olduğuna dair iletilen bilgi doğrultusunda kredi verecek olan banka, ipotek koyan banka ile görüşür. İpoteğin devri işlemi yapılır, krediyi verecek olan banka ipotek koyan bankaya ipotek bedelini öder. Daha sonra bu ipotek bedeli kişiye kredi olarak verilecektir. Ancak tüm bu işlemleri gerçekleştirmek için öncelikle tapudan randevu almak gerekmektedir. Genellikle 2 iş günü içerisinde bu sorun ortadan kaldırılır.

İpotekli Taşınmaz Almak Riskli Midir?

Eğer tapu üzerinde ipotek varsa bu taşınmaz alınamaz diye bir kaide geliştirmek doğru değildir. Örneğin banka kredisi ile ev alan bir kişi, kredisi bitmeden bu evi satmak isteyebilir. Bu bir çeşit kredi devir işlemi şeklinde düşünülebilir. Ancak ipoteğin koyulma amacı da bu noktada son derece önemlidir. Örneğin ipotek banka kredisi kaynaklı olmayabilir. Bu tip durumlar, alıcıyı ileriki aşamalarda büyük hukuki sorunlara sürükleyebilir. Bu nedenle alınacak olan evin tapu araştırması çok önemlidir.

Eğer tapu üzerinde ipotek bulunan bir taşınmaz alacaksanız, satıcıdan bu ipoteği kaldırmasını talep etme hakkınız bulunuyor. Eğer satıcı taraf sizseniz ve ipotek bankadan kullanmış olduğunuz konut kredisi kaynaklıysa, bu banka ile görüşerek, ipotek kaldırma kredisi kullanabilirsiniz. Genellikle bu krediler aynı gün içerisinde verilir ve alıcıdan evin bedelini tahsil ettikten sonra ödemesini gerçekleştirebilirsiniz. Tabi yeni ipotek halinin tapuya yansıması birkaç günü alabilmektedir.

Adım Adım İpotekli Taşınmaz Alımı

İpotekli konut alımı sorunsalı daha çok banka kredisi çekilerek alınacak evlerde oluyor. Peşin ödeme durumunda eğer kredi kaynaklı bir ipotek var ise zaten aynı gün içinde kaldırılıyor. İşte tapu üzerinde ipotek olan bir taşınmasın adım adım alımı;

  • Evi satın alacak olan kişi banka ile kredi için görüşme sağlar ve bu banka ilgili konuta ya da taşınmaza eksper yönlendirir. İpotek durumu zaten bu eksper çalışmasının ardından öğrenilir,
  • Yeni krediyi verecek olan banka, ipoteği koyan bankadan ipotek bedeli tutarının aktarılması durumunda, ipoteğin kaldırılacağına dair resmi bir belge talep eder,
  • İpoteği koyan banka ipotek kaldırma yazısını gönderir ve taraflar tapuda alışverişi gerçekleştirir,
  • Yeni krediyi veren banka taşınmaz üzerine kendi ipoteğini koyar,
  • Tapu satışı sonrasında yeni banka krediye onay vererek, tutarın satıcı kişi hesaplarına aktarılmasını sağlıyor,
  • Konutu alan kişi tarafından ipotek kaldırma yazısı da talep edilebilir ki bunu ilk ipoteği koyan eski bankadan almak mümkündür,
  • Eğer tapusu üzerinde ipotek olan taşınmaz, peşin tutar ile alınacak ise öncelikle bu tutarın ipoteği koyan bankaya ödenmesi gerekmektedir. Bu işlem sonrasında blokeli çek alınır ve tapuda, konut satışı gerçekleştikten sonra bu blokeli çek satıcıya verilir. Satıcı evin bedelini bu çek ile tahsil edebilir.

Aslında tapu üzerinde ipotek olması alıcı için bir risk oluşturmuyor. Ancak bu ipotek banka tarafından koyulan ipotektir. Bunun yanında şerh ve benzeri davalara konu olan ipotekler, alıcı kişi için ciddi riskler oluşturabiliyor.