Temassız Kredi Kartı Şifresiz İşlem Limiti

Temassız kredi kartı şifresiz işlem limiti milyonların merak ettiği bir soru. Çünkü kredi kartının temassız olarak şifresiz işlem gerçekleştiriyor olması güvenlik açığı gibi düşünülebiliyor. Oysa bu durum anlık acil durumlarda kart kullanıcısının şifre tuşlama ile vakit kaybetmemesi için yapılıyor. BKM işbirliği ile sağlanan uygulamada, 2016 yılında temassız şifresiz işlem yapan kredi kartı sayısı 31 milyon iken, 2017 yılında bu sayı katlanarak 42 milyona yükseldi. Günümüzde de her geçen gün bu kartların kullanımı artıyor.

Tüketicilerin sorduğu temassız kredi kartı şifresiz işlem limiti aslında her yıl değişiklik göstermekte. İlk kullanılmaya başlandıkları tarih olan 2014 yılında, bu kartlar ile yapılacak üst limit 11 TL’ydi. Ancak 2017 yılında bu üst limit artırıldı ve 26 TL’ye yükseltildi. Ayrıca 2014 yılından günümüze varan süreçte, temassız kabul noktasında da tam 9 kart bir artış gerçekleşti. 1 Mart 2018 tarihi itibari ile de temassız ödeme şifresiz işlem limiti 90 TL olarak güncellendi. Yani bu karar sonrası söz konusu temassız işlem kartları, 90 TL ve altındaki işlemlerde şifresiz kullanılabilecektir.

Temassız Ödeme Ne Kadar Güvenli?

Temassız ödeme uluslararası kullanılan bir tahsilat biçimidir. Dolayısıyla bankalar bu konuda son derece hassas. Bu nedenle temassız ödeme kabul cihazları bankalar tarafından güvenilirliği tam olan işletmelere verilmektedir. Yani bu işletmeler dışında kalan yapılanmalar temassız ödeme kabul işlemi gerçekleştiremezler. Ayrıca kart kullanıcısı kendi isteği doğrultusunda da ödeme noktasında kart şifresi tuşlayabilir. Yapılan bu uygulama yalnızca kart kullanıcısının onayı ile gerçekleştirilmektedir.

Şifreli işlemler sırasında kart tahsilat yapacak olan kişiye teslim edilmektedir. Bu noktada kart kopyalama ve çalınma riski ortaya çıkmaktadır. Ancak temassız yapılan işlemlerde kart hamili, kartı bir başkasına bırakmak zorunda kalmaz. Temassız kredi kartı şifresiz işlem limiti de yine uluslararası güvenlik ölçütlerine göre belirlenmektedir. Dolayısıyla bu noktada kart kullanıcılarının endişelenmesi gereken herhangi bir nokta bulunmamaktadır.

Dünya Standartlarında Temassız Ödeme Limitleri

Temassız ödeme yalnızca ülkemizde yapılmıyor ve Temassız kredi kartı şifresiz işlem limiti de yalnızca bizler tarafından merak edilmiyor. ADB ve İngiltere gibi ülkelerde çok uzun yıllardır kredi kartı ile temassız işlemler sağlanabilmekte. Avrupa ülkelerinde 28 USD bandında seyreden Temassız kredi kartı şifresiz işlem limiti İngiltere’de 38 USD’a kadar çıkıyor.

Çin, Japonya ve Amerika en yüksek temassız işlem limitine sahip olan ülkeler arasında yer alıyor. Çin’de bu limit 146 USD iken, Japonya’da da 184 USD’dir. Bu iki ülkeyi ise 100 USD ile Amerika takip etmektedir. Kanada ve Singapur gibi ülkelerde ise bu limit uzun yıllardır 74 USD olarak sabitlenmiş durumdadır. Yunanistan, Belçika, Finlandiya, Almanya, İtalya, Letonya, Litvanya, Hollanda gibi ülkelerde temassız işlem limiti 28 USD’dir. Ancak Türkiye’deki herhangi bir bankadan alınan kredi kartı bu ülkelerde temassız işlem yapmayabilir. Bu tamamen bankanın güvenlik akışı ile ilgili olup, konuyu bankanız ile görüşerek düzelttirebilirsiniz.

Kart Temassız İşleme Kapatılabilir mi?

Temassız kart kullanımı herhangi bir güvenlik açığına sebep olmasa dahi bazı kart kullanıcılarını endişelendirebiliyor. Bu noktada kart kullanıcılarının temassız işlemi kabul etmeme hakkı bulunuyor. Satış noktası ödeme alırken bu tercihi kart kullanıcısına sormakla yükümlüdür. Kart kullanıcısı aynı zamanda internet bankacılığı üzerinden de kartını temassız işlemlere kapatabilme hakkına sahiptir.

Bazı bankalar Temassız kredi kartı şifresiz işlem limiti ile ilgili esneklik sağlayabilmektedir. Yani kartın temassız işlem limiti düşürülmek sureti ile daha güvenli bir algı oluşturabilirler. Kartın tamamen temassız işleme kapatılması da söz konusu olabilmektedir.