Vakıfbank Borç Kapatma Kredisi

Borç kapatma kredileri, bir bankada var olan borcun, başka bir bankadan kredi çekilerek ödenmesi işlemidir. Genellikle bu kredilere şu sebeplerden ihtiyaç duyulur;

  • Var olan kredi ödemelerinin gecikmeye girmesi,
  • Gecikmeye giren taksitler sebebi ile kişinin icralık olma yolunda ilerlemesi,
  • Aylık kredi taksit tutarlarının düşürülmeye çalışılması,
  • Erken kapama indiriminin yeni, çekilecek kredi faizinden daha yüksek olması,

Borç kapatma kredileri sayesinde kişiler hem bitikmiş borçlarından kurtulabilir, hem tüm borçlarını tek çatı altında toplayabilir, hem de daha fazla faiz ödemekten kurtulur. Bu nedenle her yıl binlerce insan borç kapama kredisi başvurusunda bulunmaktadır. Tabi bankaların da bu ürünler için sağladığı pek çok avantaj bulunuyor. Vakıfbank borç kapatma kredisi kullandıran pek çok bankadan yalnızca bir tanesi. Üstelik faiz ve vade seçenekleri de hayli uygun.

Vakıfbank Borç Kapatma Kredisi Özellikleri

Vakıfbank borç kapatma kredisi yani borç transfer kredisi maksimum 20 bin TL’ye kadar veriliyor. Özellikle kredi kartı borçlarının kapatılması için hayli yeterli bir rakam olan 20 bin TL, pek çok insanın gecikmesini durdurmuş durumda. Üstelik bu kredinin en iyi tarafı da tam 3 ay ertelenebiliyor olmasıdır. Yani kredi çekildikten 3 ay içerisinde, kişi ödemelerini düzene sokup yeni kredisi için ödeme periyoduna hazırlanabilir.

Vakıfbank’tan alınabilecek bu kredilerin diğer bir özelliği de eşit taksitli yerine, değişken taksitli de ödenebilir olmasıdır. Yani, belli dönem aralıklarında gelir elde eden kişiler, ödemelerini bu dönemlere belirleyerek daha rahat bir süreç hazırlayabilirler. Özellikle serbest meslek sahipleri bu tip ödeme yöntemlerini daha fazla tercih etmektedir. Sabit bir geliri olanların ise tercihi daha çok aylık sabit ödemeler şeklinde değişmektedir. Her iki ödeme metodunda da faiz aynı kalmayacak, değişecektir.

Vakıfbank Borç Kapatma Kredisi Hesaplama

Vakıfbank borç kapatma kredisi faiz oranları vadeye göre değişiklik göstermektedir. Eğer kullanacağınız 20 bin TL krediyi 24 aya bölerseniz aylık yüzde 1.10 faiz oranından krediniz hesaplanacaktır. Ancak vadeyi 36, 48 ya da 60 ay tutarsanız bu durumda krediniz 1.20 faiz oranından hesaplanacaktır. 60 ay vade seçeneği çok tercih edilmiyor olsa da aylık ödemelerinin düşük olmasını isteyenlere özel kullandırılmaktadır.

20 bin TL en çok 24 ay vadede kullanılmaktadır. 20 bin TL, 24 ay vadede, yüzde 1.10 faiz oranında kullanıldığında aylık taksitler 978 TL olmaktadır. 23.466 TL toplamda geriye ödenecek olan tutardır. görüleceği üzere 2 yıl gibi bir vadede kişinin ödeyeceği faiz tutarı hayli düşüktür. Ancak eğer 20 bin TL, 60 ay vadede, yüzde 1.20 faiz oranından kullandırılır ise aylık taksitler 500 TL’ye inecektir. Geriye ödenecek toplam tutar ise 30.004 TL’dir. Görüleceği üzere arada 7 bin TL gibi ciddi bir faiz farkı bulunmaktadır. Dolayısıyla Vakıfbank borç kapatma kredisi kullanmadan önce bu hesaplamaların doğru şekilde yapılması büyük önem taşımaktadır.

Vakıfbank Borç Kapatma Kredisi Nasıl Alınır?

Her bankanın uyguladığı kredi prosedürleri Vakıfbank için de geçerlidir. Vakıfbank borç kapatma kredisi kullanmak için öncelikle yeterli bir kredi notuna ihtiyaç olması gerekmektedir. Yani söz konusu kapatılacak kredinin ciddi bir gecikme yaşamamış olması, takip sürecinin başlatılmamış olması şarttır.

Vakıfbank borç kapatma kredisi kullanmanın diğer bir şartı da kayıtlı bir gelirin olmasıdır. Bu gelirin en az 6 aydır aynı işyerinde sigortalı çalışarak elde edilmiş olması da şarttır. Yani kullandırılacak kredi kayıtsız şartsız bir borç kapatma kredisi değildir. Bazı bankalar kanuni takipteki kişilere de kredi olanağı tanımaktadır. Ancak bu krediler ile Vakıfbank’tan alınacak kredilerin karıştırılmaması son derece önemlidir.