Ziraat Bankası TOKİ Kredisi

TOKİ kapsamında, ülke genelinde maddi durumu iyi olmayan kişilerin ev sahibi yapılması hedefleniyor. Bu uygulama kapsamında binlerce kişi hayaline kavuşmuş durumda ve bir bu kadar daha kişi çekilecek kuranın sonucunu beklemekte. TOKİ uygulamasının en makul tarafı elbette uygun ödeme koşullarının bulunuyor olması. Buna bağlı aylık kazancı belli bir tutarın üzerinde olmayan kişiler, kira öder gibi küçük çaplı ödemeler yaparak ev sahibi olabiliyor. Tamamen devlet bünyesinde gerçekleştirilen bu uygulama oldukça güvenli ve avantajlı.

Hem ödemelerin düşük olması, hem de vadenin uzun tutulması, asgari ücretle geçinen kişilerin dahi TOKİ’den ev alabilmesini sağlıyor. Ancak bazı kişiler, kira öder gibi uzun süreçte ödeme yapmak istemiyor ve bunun yerine kredi çekerek toplu ödeme gerçekleştirmek istiyor. İşte bu noktada TOKİ kredisi veren bankalar devreye giriyor. Ziraat Bankası TOKİ kredisi ise bu ürünler arasında en çok tercih edilen.

Ziraat Bankası’ndan Alınacak TOKİ Kredisinin Şartları

TOKİ yalnızca konut satışı yapmıyor. Aynı zamanda uygun faiz oranlarına işyeri satışı da gerçekleştiriyor. Ancak uzun vadede bir borç yükünün altına girmek istemeyen kişiler, Ziraat Bankası’ndan konut ya da işyeri kredisi çekerek borçlarını kapatabiliyor. Üstelik bu kredileri yüzde 1’in altında oluyor. Tabi bunun için Gayrimenkul Satış Sözleşmesi’nin imzalanmış olması şart. İşte Ziraat Bankası TOKİ kredisi kullanabilmek için gerekli olan diğer şartlar;

  • Krediye başvuran kişinin TC vatandaşı olması,
  • Borcun minimum yüzde 25’ini kapatması,
  • Konut almaya hak kazanan kişinin orta ya da dar gelirli olması,

Ziraat Bankası, TOKİ iletişim hattı üzerinden Ziraat Bankası TOKİ kredisi hakkındakidetayları aktarmaya devam ediyor. Bu numara 0850 281 00 00. Üstelik 2019 yılı için uygulana faiz oranı yüzde 0.98. Yani çok uygun rakamlara ev sahibi olmak için kredi almaktan kaçınmak artık son buluyor. Ayrıca bu bankanın erken ödemede indirim kampanyası da bulunuyor.

Ziraat Bankası TOKİ kredisi hesaplaması yüzbinler tarafından merak edilen bir konu. 100 bin TL üzerinden bir hesaplama yapmak gerekirse, öncelikle bu tutarın hem 60 ayda, hem de 120 ayda ödenebileceğinin bilinmesinde fayda bulunuyor. Eğer 100 bin TL 60 ay vadede ödenecek ise aylık ödemeler 2.213,34 TL oluyor. Ancak bu tutar 120 ay vadede ödenecek ise aylık ödemeler 1.420,87 TL gibi cüzi rakamlar yapıyor. Görüleceği üzere kira öder gibi ev sahibi olmak artık TOKİ, Ziraat Bankası işbirliğinde artık mümkün.

2019 TOKİ Başvuru Şartları

Tabi ki ev sahibi olmak isteyenler için Ziraat Bankası TOKİ kredisi oldukça avantajlı bir tercih. Ancak bir de bu işlemin TOKİ bacağı bulunuyor. Yani herkes bu TOKİ uygulamasından faydalanmıyor. İşte TOKİ uygulamasının 2019 yılı için geçerli olan şartları;

  • Başvuru yapıldığı anda 25 yaşının doldurmamış olunması. Eşi vefat etmiş olan ve çocuk sahibi kadınlar için bu yaş sınırı bulunmuyor,
  • Hane halkı gelirinin 4.500’ten fazla olmaması,
  • Bir hane halkı adına birden fazla başvurunun yapılmaması,
  • Projenin bulunduğu il sınırları içerisinde minimum 1 yıldır ikamet ediliyor olması. Ayrıca yine projenin bulunduğu il müdürlüğüne nüfus kaydının bulunması. Eğer başvuru sağlayacak kişi şehit ailesi, harp ve vazife malulü, dul ya da yetim ise bu şart 3 yıla çıkarılmıştır,
  • Başvuru sahibi, eşi ya da velayetinde bulunan çocuklarının tapuda kayıtlı kat irtifaklı ya da mülkiyetli bir konutun bulunmaması. Hisseli taşınmazlar bu grupta yer almaz. Ayrıca şehit ailesi, harp ve vazife malulü, dul ya da yetim ise bu şart aranmıyor.
  • Başvuru sahibinin başvuru tarihi itibari ile 25 yaşını doldurmamış olması. Dul ve çocuklu kadınlar için yaş sınırı bulunmuyor.