Zorunlu Besten Çıkış Yapmak- Zorunlu Besten Nasıl Çıkılır?

Bireysel emeklilik sistemi önceden kişilerin kendi istekleri doğrultusunda katıldıkları ve devletin de katkı sağladığı ikinci bir emeklilik hakkı sağlayan bir sistemdir. Ancak devlet 2017 yılından itibaren zorunlu bes sistemine getirdi ve bu sistem ile sigortalı olarak çalışanların tamamı sistem kapsamına dahil edilmiştir. Bes sistemine kayıtlı olmak zorunlu olsa da bu emeklilik sisteminde kalmak zorunlu değildir ve zorunlu besten çıkış yapmak söz konusudur. Kişiler maaşını aldığı bankaya zorunlu besten çıkış yapmak için başvuruda bulunabilirler.

Besten çıkış yapmak için dilekçe ile başvuru yapılması gerekmektedir. Ancak yapılan başvuru otomatik bese kayıtlı olduktan sonra 2 ay içerisinde iptal için bankaya dilekçe vermeleri gerekmektedir. Ayrıca bir 2 ay içerisinde bes iptal edildiğinde ödenen primler kişiye geri verilmektedir. Bireysel emeklilik sisteminden çıkmak isteyen kişiler olduğu kadar kalmak isteyen kişiler de bulunmaktadır. Bireysel emeklilik sistemi ile emeklilik zamanında fazladan gelir elde etmek ve para biriktirmek kişi için avantaj olmaktadır.

Kimler Zorunlu Bes Sistemine Dahil Edilmektedir?

2017 yılı içerisinde zorunlu hale getirilen bireysel emeklilik sistemi gönüllü olmaktan çıkmış, otomatik bir şekilde sisteme dahil edilme zorunlu hale gelmiştir. Bu nedenle zorunlu besten çıkış yapmak için kimlerin sisteme alındığını bilmelisiniz. Zorunlu bes sistemine dahil olan kişiler ise şu şekildedir;

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı bulunan kişiler
  • 2019 yılı itibariyle 45 yaşının altında olan kişiler
  • En az 5 kişinin çalıştığı şirketlerde SGK kapsamında olanlar zorunlu bes sistemine dahil edilmektedir.

Zorunlu Besten Çıkış Yapabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Besten çıkış yapmak için bankaya iptal dilekçesi ile başvuru yapmak gerekmektedir ancak bireysel emeklilik sisteminden çıkmak için bazı şartların yerine getirilmesi gerekmektedir. Bu şartlar şu şekildedir:

  • Bes sistemine kayıt yapıldıktan sonra 2 ay içinde zorunlu besten çıkış yapmak için iptal dilekçesi verilmelidir.
  • 2 ay içinde iptal edilen zorunlu bes için yapılan ödemeler hiçbir şekilde kesinti yapılmadan geri alınabilir.
  • 2 ay içinde iptali yapılmayan zorunlu besten, 3 sene boyunca çıkmak mümkün değildir.
  • Kişi zorunlu besi iptal ettiğinde  devlet katkı payından faydalanamaz.
  • Bireysel emeklilik sisteminden çıkmak için hem bankaya hem de işverene iptal dilekçesi başvurusunun yapılması gerekmektedir.

Zorunlu Bes Primleri Ne Kadar Ödenmektedir?

Asgari ücretin düzenlenmesi ile 2019 yılında asgari brüt ücret 2558 TL, net ücret olarak ise 2020 TL olmuştur. Bireysel emeklilik sistem primleri kişinin almış olduğu asgari brüt ücret üstünden hesaplanarak alınmaktadır. Bireysel emeklilik sistem primleri, asgari brüt ücretin %3’ü kadar alınmaktadır. Bu şekilde kişinin almış olduğu asgari brüt ücret üstünden 76,74 TL’lik bir kesinti ortaya çıkmaktadır.

Kesinti yapılarak ödenen prim üstüne devlet %25 katkı payı koyarak, bireysel emeklilik sistemine dahil etmektedir. Kesinti miktarı çok olmamakla beraber zorunlu besten çıkış yapmak isteyenlerin sayısı hiç de az değildir. Bunun en büyük nedeni bes primlerinin kişilerin maaşlarından kesilerek ödenmesinden kaynaklanmaktadır.

Bireysel Emeklilik Sistemi Nasıl İşler?

Ülkemiz içinde sürdürülen sigorta sistemine ek olarak getirilen bireysel emeklilik sistemi tamamlayıcı rolü taşımaktadır ve emeklilik dönemi içinde kişilere ek gelir sağlamaktadır. Bireysel emeklilik sistemine giriş yapıldıktan sonraen az 10 yıl kalmak ve 56 yaşını doldurduğu takdirde sistemden emekli olabilmek mümkündür.

Bu sistem ile zorunlu besten çıkış yapmak istemeyen kişiler emekli olduktan sonra farklı seçenekler bulunmaktadır ve kişi kendi isteğine göre emeklilik hakkının nasıl olacağına karar verebilmektedir. Besten emekli olan kişiler parasının bir kısmını toplu alabileceği gibi bir kısmını da aylık olarak alabilme hakkını kullanabilmektedir.